Και πως να χασει με τετοια εδρα ο ΓΑΣ;

ΓΑΣ Κομοτηνή - Αίας Ευόσμου 87-76 (+Video & Gallery)

Για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' εθνικής κατηγορίας ο ΓΑΣ δυσκολεύτηκε απέναντι στην ομάδα του Αίαντα Ευόσμου όμως με ψυχή και καθαρό μυαλό κατέφερε να φτάσει στη νίκη με 87-76.

Το κλειστό της Κομοτηνής ήταν για ακόμη μια φορά γεμάτο με τους φίλους του ΓΑΣ να δημιουργούν πολύ ωραία ατμόσφαιρα δίνοντας “φτερά” στα πόδια των γηπεδούχων που χρειαζόντουσαν το ροζ φύλλο αγώνα για να διατηρηθούν ψηλά στην βαθμολογία.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε καλά για τον ΓΑΣ που βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με εννέα πόντους(6-15) και τους φιλοξενούμενους να είναι τρομερά εύστοχοι από τα 6.75.Όμως όπως ήταν φυσικό οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και πέρασαν ακόμη και μπροστά στο σκορ  ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου με 20-19, ωστόσο το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Θεσσαλονικείς στο +2(21-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με τους:Σιμάκη, Λεχούδη και Σκέμπη να κάνουν τρομερό παιχνίδι επιθετικά όμως τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν συνεχώς απαντήσεις και έτσι το ημίχρονο να “κλείνει” με τους φιλοξενούμενους και πάλι μπροστά στο σκορ με 37-38.
Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καθοριστικό για την εξέλιξη του παιχνιδιού με τον Αία να δείχνει περισσότερο “ζεστός” από την περιφέρεια και μ΄ένα σερί 7-0 να παίρνει “κεφάλι” στο σκορ με 37-43 όμως μ΄ένα δικό του αυτή τη φορά σερί 11-0 να περνάει μπροστά με +5 αναγκάζοντας τον coach Γυμνόπουλο να καλέσει τάιμ-άουτ.
Που όπως μάλιστα φάνηκε είχε αποτέλεσμα καθώς γρήγορα ο Αίας πέρασε εκ νέου μπροστά με 50-51.
Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 63-57 χάρη σε ένα εκπληκτικό buzzer beater τρίποντο του Σιμάκη λίγο πίσω από το κέντρο γεμίζοντας με ενθουσιασμό τις κερκίδες.

Στην εξίσωση μπήκε και ο κόσμος που στο τελευταίο δεκάλεπτο έπαιξε καθοριστικό ρόλο καθώς άσκησε τρομερή πίεση στους αντιπάλους και με ορθολογικό μπάσκετ ο ΓΑΣ έφτασε σε μία πολύ σημαντική νίκη με 87-76 ανεβαίνοντας και πάλι στην 4η θέση της βαθμολογίας με συγκάτοικους την ΜΕΝΤ, τον Αία και την ΧΑΝΘ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-23, 37-38, 63-57, 87-76
Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Καλέσης
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Λεμονίδης): Σαββίδης, Βουτσίδης, Σκέμπη 19 (3), Αθανασίου, Λεχούδης 19 (1), Γιωτόπουλος 8 (2), Σιμάκης 19 (3), Μαρκογιαννάκης 3, Παλάσκας 6 (1), Μπορμπίδης 2, Χαλίλ 8.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ(Γυμνόπουλος- Κόρκας): Σεκαδάκης Δ, Βαρδής 2, Δοξάκης 3, Μπαλτζόπουλος 9, Νικολούδης 31 (5), Μαλολάρι 4, Νησιώτης 12, Σεκαδάκης Γ, Μέσης 15 (2).