Ηθελε αλλα δεν μπορουσε ο ΓΑΣ Κομοτηνη

Ηττήθηκε από τον πρωτοπόρο Μακεδονικό

Πληρώνοντας το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου ο ΓΑΣ ήταν κακός σε άμυνα και επίθεση, η ομάδα της Κομοτηνής γνώρισε την ήττα με 61-72 από τον πιο έμπειρο Μακεδονικό. Η ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη κοίταξε στα μάτια τον πρωτοπόρο Μακεδονικό, ωστόσο πάλι κάτι έλειπε ώστε να πανηγυρίσει η ομάδα τη δεύτερη της νίκη στη σεζόν.

Highlight της αναμέτρησης το τρίποντο του Εφέ Ζεκιριέ από τα 10 μέτρα με τη λήξη της πρώτης περιόδου ενώ κομβικό ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο, όπου οι παίχτες της Κομοτηνής υστερούσαν στις 1 vs 1 μονομαχίες στην άμυνα ενώ στην επίθεση εγκλωβίστηκαν στο σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν το πρώτο τζάμπολ, όλοι οι προπονητές, αθλητές και διαιτητές φόρεσαν πορτοκαλί μπλουζάκια και έστειλαν ηχηρό μήνυμα κατά της κακοποίησης των γυναικών.

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ – ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 61-72

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 36-50, 56-65, 61-72

Διαιτητές: Παπαγερίδης-Μελανίδης-Χατζηκώστας

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Κάφκε 2, Κιατίπ, Παπανδρεόπουλος 7, Ζεκιριέ 20(5), Κάλτσος 6, Ναλμπάντης 7, Γκιουζελίδης 7, Χαλήλ, Μαλανδρής 12(1), Ρίννης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Ντολόπουλος): Δημητριάδης 5, Αμπαράς 12(3), Ρόπουτης 9, Βαρδής 3(1), Γκύζης 11(1), Αζίζης, Κομμάτας , Φλιάτης Ι. 10, Φλιάτης Γ. 6, Γεωργάκης 16.