Ιδρωσε αλλα κερδισε

ΓΑΣ Κομοτηνή – Ελευθερούπολη 71-63

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ’ Εθνικής Ανδρών επικράτησε στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής της Ελευθερούπολης με 71-63. Για άλλο ένα παιχνίδι η ομάδα του ΓΑΣ πάτησε γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και με βελτιωμένη άμυνα έφτασε στην νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν μαζί στο σκορ και στο φινάλε του ο ΓΑΣ προηγούνταν με 2 πόντους διαφορά 15-13.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Ελευθερούπολης ήταν καλύτερη, έφτασε να προηγηθεί μέχρι και 15 πόντους διαφορά. Ωστόσο με ένα δυναμικό come back ο ΓΑΣ κυρίως με τους ψηλούς αλλά και το Στασινόπουλο που πέτυχε 6 συνεχόμενους πόντους πήρε προβάδισμα με 31-26. Με συνεχόμενα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι ξαναπήραν προβάδισμα και έτσι το ημίχρονο τελείωσε υπέρ της Ελευθερούπολης με 33-36.

Στην τρίτη περίοδο οι παίχτες του ΓΑΣ μπήκαν «μεταμορφωμένοι» προς το καλύτερο, βελτίωσαν την άμυνα τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 51-47.

Ίδια η εικόνα και στην τελευταία περίοδο, οι παίχτες του ΓΑΣ δεν επέστρεψαν την Ελευθερούπολη να επιστρέψει στο ματς και έτσι κέρδισαν με τελικό σκορ 71-63.

Τα Δεκάλεπτα: 15-13, 33-36, 51-47, 71-63

Διαιτητές: Μαραθιώτης, Πετανίδου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας, Βελή): Μαγκώνης, Πασχαλινόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Μπούντας, Λεχούδης 16 (3), Καραμπέκης 20, Γκουτσίδης, Μπεκρής 5 (1), Καλαντζής 13 (2), Πίτατζης, Στασινόπουλος 10, Χαλήλ 7.

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Παπαζούδης 10 (2), Κωνσταντάρας, Καρατσομπάνης 2, Ρότσας 11 (3), Μακρής, Γκούμας 3, Αδαμόπουλος 19 (1), Κουκουλίδης, Σφουγγάρης, Αμπεριάδης 6, Λαζαρίδης, Πανδής 12.