ΓΑΣ Κομοτηνη – Νεα Μουδανια 60-58 (+Gallery)

Ρεπορτάζ και φωτογραφίες από την νίκη τους ΓΑΣ Κομοτηνή στην παράταση επί των Νέων Μουδανιών για το πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής μπάσκετ.

Με το δεξί ξεκίνησε στο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής στο μπάσκετ η νεανική ομάδα του ΓΑΣ Κομοτηνή καθώς σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς κέρδισε στην παράταση τα Νέα Μουδανιά με σκορ 60-58.

Το κλειστό γυμναστήριο γέμισε στο πρώτο παιχνίδι τους ΓΑΣ Κομοτηνή με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν ένα πολύ ωραίο παιχνίδι με χιτσκοκικό φινάλε.
Οι παίχτες τους ΓΑΣ Κομοτηνή σε αυτό το πρώτο παιχνίδι της χρονιάς φόρεσαν  τη νέα επετειακή φανέλα των 40 χρόνων ιστορίας  της ομάδας τους.

Η εικόνα της αναμέτρησης

Ο ΓΑΣ Κομοτηνή ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με καλή απόδοση σε άμυνα και επίθεση προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με  σκορ 17-7.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο όπου ο ΓΑΣ έλεγχε τον ρυθμό τους ματς και ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενος με 31-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι  παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι ωστόσο ο ΓΑΣ Κομοτηνή κράτησε το προβάδισμα με 8 πόντους διαφορά 45-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα για όλα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την επιθετική δυστοκία των παιχτών του ΓΑΣ και κατάφεραν 4:14 πρίν το τέλος να μειώσουν στον πόντο 47-46.

Ωστόσο οι παίχτες του ΓΑΣ βγήκαν στην αντεπίθεση και αύξησαν την διαφορά 51-46 αλλά δεν μπόρεσαν την κρατήσουν καθώς οι φιλοξενούμενοι αρχικά ισοφάρισαν 1:47 πριν το τέλος σε 51-51 και πήραν το πρβάδισμα στο 1:11 με 51-53.

Στα 29,1 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Καραμπέκης θα ισοφαρίσει σε 53-53 για τον ΓΑΣ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

Στην μικρή ανάπαυλα για το έξτρα πεντάλεπτο οι πιτσιρικάδες των ακαδημιών του ΓΑΣ φώναζαν «ΓΑΣ μπορείς εσύ μας οδηγείς»  κάτι που ξεσήκωσε την κερκίδα και δημιουργήθηκε ωραία ατμόσφαιρα υπέρ των γηπεδούχων.

Στην παράταση ο ΓΑΣ μπήκε καλύτερα και πήρε προβάδισμα 58-53  στο σκορ 2:35 λεπτά πριν το φινάλε.

Με συνεχή αντεπίθεση τα Νέα Μουδανιά εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των παιχτών του ΓΑΣ μείωσαν 7,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος σε 59-58 .

Στην επίθεση τους ΓΑΣ που ακολούθησε έγινε γρήγορο φάουλ στον Σιμάκη ο οποίος ευστόχησε στην πρώτη βολή, αστόχησε όμως στην δεύτερη.

Στην τελευταία επίθεση τα Μουδανιά αστόχησαν στο σουτ που επιχείρησαν και έτσι ο ΓΑΣ Κομοτηνή πήρε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα με 60-58.

Δεκάλεπτα: 17-07, 31-22 , 45-37, 53-53 (κ.α.), 60-58 (παράταση)

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Καραγιώργος, Σκεμπής 5, Αθανασίου , Χατζηδημητρίου 13 (1), Καναράς, Σιμάκης 21, Καλαντζής 9 (1), Καραμπέκης Π. 10, Πίτατζης, Χαλήλ.

Νέα Μουδανιά (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 7 (1), Βέτσος 13 (1), Σερέτης 4, Τσιγκελίδης 7(1), Χαριστός Κων. 2, Κουτσούχας, Κοκκίνης, Φιλοξενίδης, Τεζετζίδης 6, Χαριστός Στ. 8, Παντελέρης 11.