ΓΑΣ Κομοτηνη – ΧΑΝΘ 66-67

Ήττα και πάλι στο τέλος για τον ΓΑΣ

Την τρίτη του συνεχόμενη ήττα γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή με σκορ 66-67 από την ΧΑΝΘ για την 6η αγωνιστική του 4ου ομίλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.
Και αυτή ή ήττα για τον ΓΑΣ ήρθε με πανομοιότυπο τρόπο όπως στο ματς με την Χαλκηδόνα καθώς στα τελευταία 7,8 δευτερόλεπτα  ο Λεχούδης αστόχησε σε 2 βολές χάνοντας την ευκαιρία να πάρει προβάρισμα ενός πόντου.

Το φίλμ του αγώνα
Το ξεκίνημα του αγώνα για τον ΓΑΣ ήταν καλό καθώς προηγήθηκε με 8-4. Ωστόσο όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα και η ΧΑΝΘ ανεβάζοντας στροφές έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη 13-19.
Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την ΧΑΝΘ να είναι κυρίαρχη και να μεγαλώνει περισσότερο την διαφορά και έτσι  στο ημίχρονο προηγούταν με 10 πόντους 26-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο το ξεκίνημα της ΧΑΝΘ ήταν εκρηκτικό καθώς με ένα σερί 2-9  ανέβασε την διαφορά στους 17 πόντους. Οι παίχτες του ΓΑΣ αντέδρασαν , βελτιώθηκαν σε όλους τους τομείς κατάφεραν να μειώσουν στους πέντε πόντους και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε 44-53.
Το ξεκίνημα του ΓΑΣ στην τελευταία περίοδο ήταν πολύ δυνατό και με ένα σερί 8-0 μείωσε την διαφορά στον έναν πόντο 52-53.
Μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα τους ματς οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ.
Όπως προαναφέραμε στα 7.8 δευτερόλεπτα ο Λεχούδης κέρδισε φάουλ αλλά και οι δύο βολές του ήταν άστοχες. Οι παίχτες του ΓΑΣ όμως πήραν το ριμπάουντ με τον Καλατζή να σουτάρει το τελευταίο σουτ αλλά ήταν άστοχο και έτσι οι Θεσσαλονικείς έφυγαν νικητές από το κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής.

Τα Δεκάλεπτα: 13-19, 26-36, 44-53, 66-67
Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Παπαγεωργίου

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ντίνας): Μιχαηλίδης, Διαμαντίδης 8, Μπούντας, Λεχούδης 15 (2), Καραμπέκης 9 (1), Μαγκώνης 2, Πίτατζης, Καλατζής 12 (3), Βελή 5, Στασινόπουλος 8, Χαλήλ 5.

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 2, Παυλέας 2, Λεμονιάς, Σταματέλλος, Ελευθεριάδης 1, Αγγελίδης 13, Ερμείδης 8 (2), Γιανλλάρης, Παπαχρήστου, Δαβάνης 11, Ζιάκας 17 (3), Μελίδης 13 (1).