Γ’ Εθνικη: Καταθεση ψυχης για ΓΑΣ και μεγαλη νικη

Όλα για όλα την επόμενη Κυριακή στη Δράμα για την άνοδο στη Β' Εθνική

Με όπλο την εξαιρετική άμυνα και με αστείρευτο πάθος, ο ΓΑΣ Κομοτηνή πήρε τη νίκη κόντρα στον ΚΑΟ Δράμας με 60-44 και την επόμενη Κυριακή θα τα παίξει όλα για όλα για την άνοδο στη Β’Εθνική.

Στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της Κομοτηνής, ο ΓΑΣ πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση και πήρε τη νίκη δείχνοντας πως είναι έτοιμος για να κάνει το break ανόδου στη Δράμα…

Το παιχνίδι ήταν πολύ σκληρό στο πρώτο ημίχρονο και τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο. Η ομάδα της Κομοτηνής μέσα από την άμυνά της κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (19-12).

Οι παίκτες του Τάκη Φωτεινάκη έφτασαν στο +11 στις αρχές της δεύτερης περιόδου (23-12), ωστόσο με ένα σερί 0-9 ο ΚΑΟΔ μείωσε στο καλάθι (23-21). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Κουτσοβασίλη για το +5 (26-21).

Στο β’ μέρος η άμυνα του ΓΑΣ «έσπαγε κόκκαλα» και με επί μέρους 19-7 στην τρίτη περίοδο, το +5 έγινε +17 και η ομάδα της Κομοτηνής αγκάλιασε την υπόθεση νίκη. Στα ίδια επίπεδα δαιτηρήθηκε το σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το +22 να είναι η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς (60-38), αλλά με δύο τρίποντα στο φινάλε οι Δραμινοί μείωσαν στους 16 (60-44).

Πρώτοι σκόρερ για τον ΓΑΣ οι Μάντιτς και Περρής με 12, με τον δεύτερο να έχει και δύο τρίποντα, ενώ διψήφιος ήταν και ο Αρχιμανδρίτης με 10. Για τον ΚΑΟΔ, δεν υπήρχε κανείς διψήφιος.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Δικταπανίδης

Δεκάλεπτα: 19-12, 26-21, 45-28, 60-44

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Ζώτος 6(2), Χωματάς, Περρής 12(2), Γεωργίου, Μπίλιος 2, Αρχιμανδρίτης 10, Κουτσοβασίλης 3(1), Ναλμπάντης 5(1), Παπανδρεόπουλος 6, Χριστοφορίδης 2, Χαλήλ 2, Μάντιτς 12.

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ (Γρηγοριάδης): Στυλίδης 8(1), Γαϊτανίδης, Γρηγοριάδης 7(2), Γρούδος 6(1), Μπέσσας 1, Κουμλέλης 8, Παπαπασχάλης 2, Καβαργύρης 2, Βοϊβατόπουλος, Ραντοσάβλιεβιτς 8(1), Στεφανίδης, Μαρκόπουλος 2.