Γ΄ Εθνικη: Ψυχωμενος Πανθραξ επικρατησε του Ποσειδωνα Νεας Μηχανιωνας

«Έσπασε» το ρόδι στο ΔΑΚ Κομοτηνής

Με νίκη συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Γιώργου Αμανατίδη στον πάγκο του Πανθρακικού, που επικράτησε του Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας με 2-0 στο ΔΑΚ Κομοτηνής στην 6η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.

Το παιχνίδι στιγματίστηκε από το σοβαρό τραυματισμό του Βασίλη Αντωνιάδη, ο οποίος στο 27΄ δέχθηκε ένα σκληρό μαρκάρισμα με αποτέλεσμα να διακομιστεί στο νοσοκομείο.

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας με τους «Πράσινους» να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ωστόσο δεν ήταν ουσιαστικοί.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και αποφασισμένοι για την νίκη και στο 57ο λεπτό από αριστερό ο Γκουτσίδης έπιασε ένα ωραίο σουτ έδιωξε πρόστιμα ο Τεντζέρης και ο Παυλίδης με ωραίο πλασέ έκανε το 1-0 πανηγυρίζοντας έξαλλα μαζί με τον κόσμο της ομάδας. Η νίκη «κλείδωσε» στο 71΄ όταν μετά από ανατροπή του Κωσταρέλη από τον Γιαννούση ο διαιτητής που ήταν δίπλα έδωσε το καθαρό πέναλτι και ο Βάσκος διαμόρφωσε το 2-0 σημειώνοντας το τέταρτο προσωπικό του τέρμα για φέτος.

Στο 80′ καλό φάουλ του Βέλη Χακάν έδιωξε σωτήρια ο Τεντζέρης, στο 88ο λεπτό η κεφαλιά του Εντόκου πέρασε λίγο άουτ ενώ στο 89′ πολύ καλό σουτ από τον Παυλίδη ο Τεντζέρης σε κόρνερ από την γωνία του.

Διαιτητές οι Δραμινοί Γκαϊδατζής, Χατζηνάκος και Παυλίδης.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Αμανατίδης): Παϊτέρης, Καλογρανάς (82′ Σμαλής) Λαρέα, Χακάν (82′ Μανίσογλου), Κωσταρέλης, Σίλβα, Γιαννακιτσίδης (60′ Στοΐνοβιτς), Πεχλιβανόπουλος, Αντωνιάδης (31′ Παυλίδης), Βάσκος, Γκουτσίδης (82′ Μπρούνο).

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΝΕΑΣ ΜΗΧΑΝΙΩΝΑΣ (Ζαζόπουλος): Τεντζέρης, Γιαννουύσης, Νικολαΐδης, Λαγόντζος, Βασιλείου, Κωστίκος, (67′ Εντουκού) Τσαπακίδης, Σαλιάρης, Κίζυλης, Τεμερτζόγλου (67′ Κανέλης), Μαρμαρίδης.