Γ΄ Εθνικη: Με το δεξι ο ΓΑΣ Κομοτηνη

Επικράτησε στο κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο της πόλης τη Γαλάτιστα

Τη νίκη με 70-51 στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής πανηγύρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή κόντρα στον ΑΟ Γαλάτιστας. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα, ωστόσο ο ΓΑΣ Κομοτηνή πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και ξέφυγε στο φινάλε με διψήφια διαφορά, φτάνοντας στο +19 και την πρώτη νίκη για τη νέα σεζόν.

Η εικόνα της αναμέτρησης:

Οι παίχτες του Τάκη Φωτεινάκη μπήκαν μουδιασμένοι, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι που πήραν προβάδισμα με 6-10 με δύο τρίποντα του πολύπειρου Πιπιλιάρη. Ο ΓΑΣ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 12-12 με τον Νούκαρη να παίρνει τη σκυτάλη και με buzzer beater να διαμορφώνει το 16-22, που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Ο ΓΑΣ αντέδρασε και στο 15΄ με τρίποντο του Δρέλλα πήρε τα ηνία στο σκορ με 27-24, πηγαίνοντας προηγούμενος στα αποδυτήρια με 33-32 στο ημίχρονο.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον ΓΑΣ που με όπλο την άμυνα και με κορυφαίους τους Παπανδρεόπουλο, Αρχιμανδρίτη και Δρέλλα πήρε προβάδισμα ασφαλείας, το οποίο και διεύρυνε μέχρι το τελικό 70-51.

Διαιτητές: Ξενικάκης-Ράπτης

Δεκάλεπτα: 16-22, 33-32, 49-41, 70-51

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Φωτεινάκης): Γεωργίου, Περρής 10, Δρέλλας 15(1), Κάφφκε 8, Αρχιμανδρίτης 9, Κουτσοβασίλης 4, Ναλμπάντης 2, Παπανδρεόπουλος 11, Χριστοφορίδης 3, Τσουμπρής, Χαλίδ, Μάτιτς 8.

ΑΟ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ (Παπαδόπουλος): Ανετούδης, Καλπαξίδης 8, Σιδηράς, Καφαντάρης, Πιπιλιάρης 13(2), Κωνσταντάς, Καζλάρης 6(2), Κωστακίδης 7, Μυλωνάς, Αμπατζίδης 4, Νουκάρης 13(3).