Γ΄ Εθνικη: Κατερρευσε στο δευτερο μερος ο Πανθρακικος

Μονόδρομος η νίκη στο επόμενο παιχνίδι με τον ιστορικό ΑΟ Καβάλας για τους «Πράσινους»

Πληρώνοντας το κακό ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν και δέχθηκε δύο τέρματα, ο Πανθρακικός ηττήθηκε από τον Ποσειδώνα Νέας Μηχανιώνας με 3-1, δείχνοντας τεράστια θέματα στον ανασταλτικό τομέα.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μέρος με τους γηπεδούχους να απειλούν μόλις στο 2΄, όταν το σουτ του Προύντση κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 6΄ μετά από ατομική ενέργεια του Δεληζάνου, το σουτ του πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κασκαντάμη.

Ο Πανθρακικός απείλησε στο 8΄ με τον Τανζού, ο οποίος αν και ανενόχλητος εντός της μικρής περιοχής έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Στο 18′ η κεφάλιά του Βάσκου πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κυριακίδη.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε εφιαλτικά για την ομάδα της Κομοτηνής, καθώς ο Ξιφιλίνος άνοιξε το σκορ στο 47΄ για να διπλασιάσει τα τέρματα του Ποσειδώνα ο Ξανθόπουλος στο 52΄ από το σημείο του πέναλτι. Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των γηπεδούχων έδωσε ο Γκέσιος στο 67΄ για να διαμορφώσει το τελικό 3-1 στο 89΄ ο Τανζού.

Ο Πανθρακικός οφείλει στην ιστορία του και στην αγάπη των φιλάθλων του να βρει άμεσα αντίδραση και να κάνει επανεκκίνηση, αρχής γενομένης από το εντός έδρας ντέρμπι με τον ιστορικό ΑΟ Καβάλας την ερχόμενη Κυριακή. Το πρωτάθλημα είναι μαραθώνιος και απαιτείται υπομονή και προσήλωση στην προπόνηση.

Ποσειδών Μηχανιώνας (Ζαζόπουλος): Κυριακίδης, Δεληζάνος, Καλλίδης, Λαγόντζος, Ματθαίου (74′ Καλαμπάκας), Τεμερτζόγλου (74′ Κωστίκος), Προύντσης, Ταουσάνης (46′ Αλτιντζής), Ξιφιλίνος, Ξανθόπουλος (74′ Ντόκου), Γκέσιος.

Πανθρακικός (Μπαχαρίδης): Κασκαντάμης, Καλογρανάς (62′ Γκουτσίδης), Σιδηρόπουλος, Σαπνάρας, Χακάν Βελή Μεμέτ (62′ Κωσταρέλης), Σμάλης (80′ Φουρλατάρας), Βάσκος, Αντωνιάδης, Τανζού, Αρετάς, Ντίνας (62′ Μπαϋκαρά).