Γ΄ Εθνικη: Αντεδρασε και πηρε το βαθμο της ισοπαλιας ο Πανθρακικος

Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-2

Βγάζοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα, ο Πανθρακικός αρνήθηκε να χάσει και αναδείχθηκε ισόπαλος με σκορ 2-2 με τον Θερμαϊκό στο ΔΑΚ Κομοτηνής παρουσία 400 και πλέον φίλων του ποδοσφαίρου για την 28η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής.

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης όταν ο  Σενγκερκής πλαγιοκόπησε από τα αριστερά, βρήκε τον Κουρέλλα και αυτός με τη σειρά του έκανε ένα σουτ με το αριστερό, το οποίο κατέληξε στην αριστερή γωνία  του ανήμπορου να αντιδράσει Παϊτέρη. Η ομάδα του Γιώργου Μαραντά δεν έδειξε να πτοείται και έβγαλε αντίδραση αρχικά με το Βάσκο. ο οποίος σούταρε από την άκρη της περιοχής με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Μάτζαρη και στη συνέχεια με το Γιαννακιτσίδη, ο οποίος εκτέλεσε με το αριστερό από το ίδιο σημείο που σούταρε και ο Βάσκος στέλνοντας τη μπάλα χαμηλά, έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θερμαικού. Στο 27΄ της συνάντησης σημειώθηκε η πιο μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Καλογρανάς από τα αριστερά έκανε τη σέντρα, ο Βάσκος πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας αλλά δεν κατάφερε να τη βρει όπως θα ήθελε και να τη στείλει στα δίχτυα. Στο 34΄ο Χουάν Λαρέα με μια ατομική ενέργεια έξω από την περιοχή απέφυγε 3 αμυντικούς και εξαπέλυσε ένα μονοκόμματο σουτ το οποίο πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μάτζαρη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 48΄ ο Πανθρακικός δέχθηκε δεύτερο χτύπημα, καθώς ο Βαβλιάκης μετά από ωραία ενέργεια και πάσα συμπαίκτη του πλάσαρε τον Παϊτέρη κάνοντας το 0-2. Από το 60΄και έπειτα η «μερίδα του λέοντος» ανήκει στην ομάδα της Κομοτηνής . Στο 64΄ο Γιαννακιτσίδης έκανε παράλληλο γύρισμα προς το δεύτερο δοκάρι, σε ένα σημείο που δεν υπήρχε συμπαίκτης του να το εκμεταλλευτεί. Στο 75ο λεπτό του αγώνα μετά από σέντρα ακριβείας ο Καψάσκης που πέρασε ως αλλαγή βρέθηκε ολομόναχος στην καρδιά της περιοχής  αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε 1 μέτρο έξω από την εστία του Μάτζαρη. Στο 85΄ ο Γκαγκάνης έκανε το σουτ, ο Μάτζαρης απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Χιντζίδης βρήκε τον Σίλβα ο οποίος δεν μπόρεσε με το κεφάλι να βρει στόχο στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.

Παρότι τα χρονικά περιθώρια έσφιγγαν υπερβολικά, ο Πανθρακικός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη . Ο Χιντζίδης που είχε κάνει ήδη μεγάλη ζημιά στην δεξιά πλευρά των φιλοξενούμενων γέμισε στην περιοχή, ο Βάσκος στο δεύτερο δοκάρι έκανε μια κεφαλιά πάσα προς το ύψος της μικρής περιοχής, ο Μπρούνο Χαλκιαδάκης σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι και ο Λαρέα πήρε το ριμπάουντ και με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μειώνοντας σε 1-2. Στο 88΄η ομάδα του Θερμαϊκού είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ασήμογλου να ντριμπλάρει ανάμεσα από δύο αμυντικούς του Πανθρακικού και έσπασε στο ύψος του πέναλτι τη μπάλα στον Πορτοκαλά ο οποίος έστειλε τη μπάλα στον εξωτερική πλευρά των διχτύων του Παϊτέρη. Η δικαίωση για τους γηπεδούχους ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Πανθρακικός κέρδισε φάουλ 10 μέτρα έξω από την περιοχή και ο Χιντζίδης με το «μαγικό» αριστερό πόδι εκτέλεσε το φάουλ βρίσκοντας τον Ιβάν Σίλβα ο οποίος νίκησε τους αμυντικούς του Θερμαϊκού στον αέρα, πιάνοντας την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και χαρίζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.

Αναγέννηση Επανομής – ΑΟ Χανιώτης 0-3
Κεραυνός Αγγελοχωρίου – Ορέστης Ορεστιάδας 0-3 α.α.
17 Κεραυνός Αγγελοχωρίου 15 – ΑΠΟΧΩΡΗΣΕ
18.Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 14 (13-43)
* Ο Πανθρακικός έχει αφαίρεση ενός βαθμού με απόφαση της Πειθαρχικής Επιτροπής της ΕΠΟ
** Ο Κεραυνός Αγγελοχωρίου αποχώρησε και υπολογίζονται οι βαθμοί που παίρνουν οι αντίπαλοί του μέχρι το φινάλε του πρωταθλήματος.

Ανάλυση Αγώνα: Δημήτρης Αττίκης