Επικη ανατροπη για τον ΓΑΣ που λυγισε την αηττητη ΜΕΝΤ

ΓΑΣ Κομοτηνή – ΜΕΝΤ 77-76 (+Video & Gallery)

Στο κλειστό γυμναστήριο  Κομοτηνής υποδέχθηκε την Κυριακή  ο ΓΑΣ Κομοτηνής την αήττητη μέχρι πρότινος ΜΕΝΤ για την 5η αγωνιστική της Γ' Εθνικής μπάσκετ.
Οι εξέδρες ήταν γεμάτες από φιλάθλους που είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν ένα συγκλονιστικό ματς που βρήκε νικήτρια την ομάδα της Κομοτηνής με 77-76.

Η πρώτη περίοδος με τον τρόπο που εξελίχθηκε δεν προμήνυε σε καμία περίπτωση αυτό που ακολούθησε.                                 Ο ΓΑΣ ξεκίνησε επιπόλαια όσον αφορά την αμυντική λειτουργία του στο ματς και βρέθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου πίσω στο σκορ με 20-33.

Μέχρι τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν διαρκώς λίγο πάνω από τους 10 φτάνοντας ακόμα και τους 15.
Όμως με ένα μικρό σερί 8-1 οι γηπεδούχοι μείωσαν στους 8 για το 39-47 με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 43-52.

Στην τρίτη περίοδο ο ΓΑΣ Κομοτηνής μπήκε πολύ προσηλωμένος για να φτάσει στην νίκη και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα περιόρισε τα ατού των φιλοξενούμενων και ροκάνισε τη διαφορά φτάνοντας μέχρι την ισοφάριση για το 59-59.
Το τέλος της 3ης περιόδου   βρήκε μπροστά  τον ΓΑΣ στο σκορ με 63-62.

Καθ' όλη τη διάρκεια του 4ου δεκαλέπτου η γηπεδούχος ομάδα διατηρούσε ισχνό προβάδισμα μέχρι που στο 39' οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν για το 71-71 ενώ ο ΓΑΣ έχασε με 5 φάουλ τον Χατζηδημητρίου.
Η ΜΕΝΤ πέρασε μπροστά με 71-72 με μια βολή του Πέτρου Παπαδόπουλου.
Με 42 δευτερόλεπτα να απομένουν ο Σκέμπη με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 74-72.
Εν συνεχεία ο Μιχαηλίδης έκανε το 74-74 για τους φιλοξενούμενους.
Το ματς κρίθηκε από το τρομερό τρίποντο του Γιωτόπουλου από την κορυφή που πήγε το σκορ στο 77-74 με 5 δευτερόλεπτα για την λήξη.
Ο Καρανώτας μείωσε στο τελικό 77-76 με λέι απ.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη για τον ΓΑΣ που πλέον ισοβαθμεί στην 6η θέση με Αστέρα Σίνδου και Απόλλωνα Καλαμαριάς.
 Μια ευχάριστη νότα στο ούτως ή άλλως πολύ ζωντανό κλίμα του αγώνα προσέθεσαν τα κορίτσια της σχολής χορού Let's Dance που στο ημίχρονο παρουσίασαν ένα πρόγραμμα μοντέρνου χορού.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-33, 43-52, 63-62, 77-76
 ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ:
ΓΑΣ Κομοτηνής (Λεμονίδης): Σαββίδης, Μπορμπίδης, Σκέμπη 7(1), Αθανασίου, Λεχούδης 13(1), Χατζηδημητρίου 16(1), Γιωτόπουλος 10(1), Σιμάκης 23,Πασσαλίδης, Παλάσκας, Πιτατζής,Χαλίλ 8

ΜΕΝΤ (Νομικός): Κρανιάς, Καλπαξίδης 7, Παπαδόπουλος Πέτρος 9, Μιχαηλίδης 25(3), Μπουραζάνης 2, Καρανώτας 7(1), Παπαδόπουλος Άγγελος 5(1), Κάπος, Βελέντζας, Ακσεχέρογλου, Μπαγκντασαριάν 4, Γιαννούλης 17

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής:
Η έτερη ομάδα της πόλης η ΑΕ Κομοτηνής αγωνίστηκε εκτός έδρας απέναντι στον Πολύγυρο και υποχρεώθηκε στην τέταρτη ήττα της με 90-73
Κένταυρος Καλλικράτειας-Ορφέας Νέου Σκοπού 81-58
Αστέρας Σίνδου-Αίας Ευόσμου 72-44
Μακεδονικός-Ελυθερούπολη 81-70
Ευκαρπία-Απόλλων Καλαμαριάς 73-83
ΧΑΝΘ-Μαντουλίδης 81-69