Επιασε κορυφη η ΑΕ Κομοτηνης

10η Αγωνιστική Γ΄ εθνικής μπάσκετ ανδρών

Μία  νίκη και μία ήττα επιφύλαξε η 10η αγωνιστική της Γ’ εθνικής μπάσκετ για τις δύο ομάδες της Κομοτηνής.
Η ΑΕ Κομοτηνής κέρδισε εκτός έδρας την Αγία Βαρβάρα με 41-85 και σε συνδυασμό με την πρώτη ήττα του Παναθλητικού από τον Μακεδονικό  ισοβαθμεί με άλλες δύο ομάδες στην κορυφή της βαθμολογίας με 19 βαθμούς.

Η ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και η επικράτηση ήρθε εύκολα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-13, 13-41, 31-65, 41-85

ΜΠΑΣ ΑΓ. ΒΑΡΒΑΡΑ (Καμαράκης): Σαμαράς 2, Σιδεράς 5 (1), Δαφτσής 1, Μητρούλης 6 (2), Καντζάλης, Κοντογιαννόπουλος 2, Συρόπουλος, Δανίκας 11, Ντάτσης 2, Παπακωνσταντίνου 12 (4), Φασουλάς, Σκοπίδης.

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 16 (4), Κριμπούρας 3 (1), Χονδρόπουλος 18 (5), Βακρινός 2, Λεχούδης 8 (2), Σαρημπαλίδης, Πολυχρονιάδης, Δ. Καραμπέκης 21 (1), Μπορμπίδης, Βαχαρίδης 5, Παλλάκης 10 (1), Λέφης 2.

Πλήρωσε την αστοχία του στο τέλος ο ΓΑΣ

Στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης ο ΓΑΣ Κομοτηνή προδόθηκε από τα λάθη του και ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά από τον Ιωνικό Νέας Ιωνίας με 62-65.

Ο ΓΑΣ ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 17-2. Ωστόσο τα λάθη και βιαστικές επιλογές των παιχτών του ΓΑΣ έδωσαν το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 21-15, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκάλεπτου.

Ο Ιωνικός στο δεύτερο δεκάλεπτο με πιεστική άμυνα πέρασε μπροστά στο σκορ με 34-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και το οποίο έληξε 49-53 υπέρ του Ιωνικού.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ με ένα σερί 11-2 κατάφερε να περάσει  μπροστά με 62-59. Στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα οι παίχτες τους ΓΑΣ έχασαν καθοριστικά καλάθια κάτω από την ρακέτα τα οποία κόστισαν και έδωσαν τη νίκη στους φιλοξενούμενους με 62-65.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-15, 34-35, 49-53, 62-65

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης , Σκεμπής 16, Αθανασίου, Χατζηδημητρίου 4, Καναράς 3(1), Σιμάκης 13, Καλατζής 8(2), Καραμπέκης 4, Χαλίλ 14.
Ιωνικός Ιωνίας (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 4, Παναγιώτου 18(2), Τουβεκσής 8(1), Γκούμας 5(1), Παπαδόπουλος 8, Κουλαξής 17(2), Καλογεράτος 5(1), Κουντές, Γεωργιάδης.