ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Τα αποτελεσματα της 12ης αγωνιστικης

Πήρε το ντέρμπι της Κομοτηνής ο Αίας – Επικράτησε στην παράταση του Δημοκριτείου η Αγία Βαρβάρα

Αήττητη παρέμεινε η Αγία Βαρβάρα που δυσκολεύτηκε στην Κομοτηνή αλλά διεύρυνε το νικηφόρο της σερί και παρέμεινε στην κορυφή του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Το Δημοκρίτειο έβαλε δύσκολα στην ομάδα της Καβάλας, ήταν μπροστά στο σκορ σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν από διαφορά 10 πόντων και να ισοφαρίζουν σε 65-65 στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί με 76-68 πήραν τη νίκη και παραμένουν στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Αίας Κομοτηνής έδειξε πως η διακοπή δεν τον επηρέασε καθόλου και επικράτησε με το εμφατικό 65-41 της ΑΕ Κομοτηνής στην επανέναρξη της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Η ομάδα του Δημήτρη Οικονομίδη είχε ενέργεια, πάθος, στοχευμένη τακτική σε άμυνα και επίθεση κερδίζοντας κατά κράτος της ομάδας του Θέμη Κουκοβίνου, που είχε πολλά θέματα ιδιαίτερα στο επιθετικό σκέλος. Ο Αίας είχε τα ηνία από το ξεκίνημα της αναμέτρησης παίρνοντας δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα.