Ευκολη νικη για το Σιδηροχωρι απεναντι στην αποδυναμωμενη Καρπερη

Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου - Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής 1-0 (+Gallery)

Για την 19η αγωνιστική της Γ' εθνικής η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου υποδέχθηκε στο ΔΑΚ Κομοτηνής τον Μέγα Αλέξανδρο Καρπερής σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι καθώς και οι δύο ομάδες έχουν ήδη υποβιβαστεί.
Στο γήπεδο βρέθηκαν λιγοστοί φίλαθλοι των γηπεδούχων.

Η Δόξα είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του ματς χωρίς όμως να πιάσει πολύ υψηλά επίπεδα απόδοσης.
Το γκολ της νίκης σημείωσε ο Στοΐνοβιτς   στο 56' μετά από πολύ ωραία αντεπίθεση και κάθετη πάσα του Μουρατίδη.
Ενώ το σκορ θα μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις αν ο Κασίμης δεν είχε αποκρούσει το πέναλτι του Μαυράκη στο 78'.
Με αυτή τη νίκη γοήτρου κυρίως η Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου βύθισε ακόμα περισσότερο την ομάδα της Καρπερής στην τελευταία θέση ενώ πλησίασε στους 3 βαθμούς την Δόξα Προσκυνητών.

Το ματς ξεκίνησε πολύ δυναμικά με τους φιλοξενούμενους να χάνουν μεγάλη ευκαιρία καθώς στο πρώτο λεπτό ο Κυρικτσής πάτησε περιοχή και σούταρε δυνατά με τον Κορωνάκη να πέφτει στη γωνία του και να διώχνει σε κόρνερ.
Ωστόσο το υπόλοιπο του ημιχρόνου κύλησε χωρίς κάποια σημαντική φάση.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μέγας Αλέξανδρος ξέμεινε από δυνάμεις και έχοντας μόνο δύο παίκτες στον πάγκο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Δόξας.
Το 1-0 έγινε στο 56' μετά από αντεπίθεση και υποδειγματικό πλασέ του Στοΐνοβιτς.
Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την υπεροχή χάνοντας μια μεγάλη ευκαιρία με την κεφαλιά του Χατζήπαπα στο 73' αλλά και μια ακόμα μεγαλύτερη όταν στο 78' ο Μαυράκης δεν μπόρεσε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι.
Στα τελευταία δέκα λεπτά το ματς έγινε λίγο πιο σκληρό αλλά δεν υπήρξε κάποια σημαντική στιγμή για την ομάδα της Καρπερής που προσπάθησε να κυνηγήσει την ισοπαλία.

Το ρολόι της αναμέτρησης:
1' Ο Κυρικτσής μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά αλλά ο Κορωνάκης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ
26' Σέντρα του Νέδου μάζεψε ο Κορωνάκης λίγο πριν πάρει την κεφαλιά ο Γκλαβίνης
38' Ωραία επιθετική ενέργεια για το Σιδηροχώρι με την μπάλα να καταλήγει στον Μουρατίδη που σούταρε μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα λίγο άουτ
56' ΓΚΟΛ Όμορφη αντεπίθεση για το Σιδηροχώρι με τον Μουρατίδη να δίνει την τελική πάσα στον Στοΐνοβιτς  που πλάσαρε υποδειγματικά τον Κασίμη για το 1-0
73' Κεφαλιά του Χατζήπαπα μετά από κόρνερ του Μαυράκη με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
78' Χαμένο πέναλτι για τη Δόξα.Ο Μαυράκης ανέλαβε την εκτέλεση αλλά ο Κασίμης έπεσε ωραία στη γωνία του και απέκρουσε

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Δόξα Νέου Σιδηροχωρίου:(Στοΐνοβιτς) Κορωνάκης, Χατζήπαπα, Πλασταράς(85' Αλεξακούδης), Μίλλερ, Λεφής, Γάιδας,, Ανυφαντάκης, Μαυράκης(81' Ξενοδοχίδης), Κόσιης(79' Κρασσώνης), Μουρατίδης

Μέγας Αλέξανδρος Καρπερής:(Εγγονίδης) Κασίμης, Τουνουσίδης, Νικολίτσας, Νέδος, Ζάντσιος, Μάνος, Κυρικτσής, Μπίντσης, Γκλαβίνης, Κούτλας(74' Μόσχος), Μαυρουδής