Δυναμικο παρων απο τρεις κολυμβητες του Ηροδικου σε αγωνες στην Ιταλια

Καλές επιδόσεις και αισιόδοξα μηνύματα για το μέλλον από τους Κοντού, Καρυπίδη και Λαζαρίδου

Με επιτυχία οι κολυμβητές του συλλόγου “Ηρόδικος” ολοκλήρωσαν τη συμμετοχή τους στους αγώνες Citi Para Swimming World Series που διεξήχθη στο Lignano της Ιταλίας στις 9 έως 12 Μαρτίου όπου συμμετείχαν οι αθλητές Νίκος Κοντού και Δημήτρης Καρυπίδης και η αθλήτρια Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου. Στους τελικούς αγώνες συμμετείχαν οι κολυμβητές όλων των κατηγοριών βάσει βαθμολογίας και όχι βάσει κατηγορίας.

Συγκεκριμένα, η Μαρίνα Νικολέτα Λαζαρίδου πήρε διεθνή κατηγοριοποίηση S8 και κολύμπησε 100μ. ελεύθερο γυναικών Youth καταλαμβάνοντας τη 4η θέση με χρόνο 1:19.85 συνεχίζοντας και στο τελικό των 100μ. πρόσθιο γυναικών Youth κατακτώντας τη 5η θέση με χρόνο 2:04.28. Επίσης κολύμπησε με επιτυχία και στο τελικό 50μ. ελεύθερο και κατέλαβε τη 4η θέση με χρόνο 36.84 και 8η στη κατηγορία της ενώ κατάφερε να κατακτήσει και τη 2η θέση στα 200μ. ελεύθερο με χρόνο 2:50.55. Έπειτα από τις παραπάνω συμμετοχές της, κολύμπησε και στο τελικό του αγωνίσματος των 200μ. μικτή SM8 και πήρε 3η θέση με χρόνο 3:28.16 και τερμάτισε 9η θέση στα 200μ. μικτή SM8 σε 3:29.47 καταφέρνοντας να περάσει στο τελικό γυναικών Youth. Η συνολικά παρουσία της στους αγώνες αποδεικνύει ότι η μικρή ηλικιακά αθλήτρια έχει μεγάλο μέλλον στη κολύμβηση.

Σημαντικό επίσης το γεγονός ότι Καρυπίδης και Κοντού πέτυχαν τους στόχους τους, με τον Δημήτρη Καρυπίδη να επιβεβαιώνει τα όρια πρόκρισης για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα αλλά και για τους Παραολυμπιακούς του Παρισιού και ο Κοντού να επιβεβαιώνει το όριο για τους Παραολυμπιακούς και να βρίσκεται κοντά στα όρια για το Παγκόσμιο του Μάντσεστερ. Έτσι, στα 100μ. ύπτιο S1,οι Καρυπίδης και Κοντού, πήραν τη 4η και 5η θέση σε 3:12.89 και 3:59.75,αντιστοιχα, και στα 50μ. ύπτιο S1,Δημήτρης Καρυπίδης τερμάτισε 4ος σε 1:32.50 ενώ ο Νίκος Κοντού 5ος σε 1:51.81.

Τεράστιες λοιπόν οι προσπάθειες των αθλητών και ευχόμαστε περισσότερες επιτυχίες.