Δεν εφτανε η καλη αμυνα στον ΓΑΣ

Βελτιωμένο πρόσωπο για την ομάδα του Τάκη Φωτεινάκη αλλά όχι αρκετό για να νικήσει

Την τρίτη ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις γνώρισε ο ΓΑΣ Κομοτηνή, που λύγισε από τον Πανσερραϊκό με 54-64, με τους Σερραίους να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Κέρδος της αναμέτρησης η παρουσία του νεαρού Γκιουζελίδη. Κορυφαίοι για την ομάδα του Στέργιου Ποργιόπουλου οι Ασημάκης, Γεωργιανός.

Σ ένα μέτριο ποιοτικά πρώτο ημίχρονο, ο Πανσερραϊκός εκμεταλλευόμενος τις δεύτερες επιθέσεις από τα επιθετικά ριμπάουντ που πήρε, πήγε προηγούμενος στα αποδυτήρια με 28-36. Ο ΓΑΣ παρουσιάστηκε βελτιωμένος αλλά επιπόλαιος δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν τα ηνία στο σκορ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός βρέθηκε να προηγείται με 11 αλλά οι παίχτες του ΓΑΣ έβγαλαν ψυχή μειώνοντας τη διαφορά στους 4(38-42 στο 27′) με 7-0 σερί. Το 42-49, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου διαμόρφωσε με τρίποντο ο Δατσιάδης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε μία σειρά λαθών με τους φιλοξενούμενους να έχουν όμως πιο εύκολα το σκοράρισμα φτάνοντας στο τελικό 54-64.

Δεκάλεπτα: 10-12, 28-36 (ημ.), 42-49, 54-64

ΓΑΣ Κομοτηνή (Φωτεινάκης): Καφκκέ 5, Ζεκιριέ 2, Καρκατσέλης 4(1), Γκιουζελίδης 13, Ναλμπάντης 2, Παπανδρεόπουλος 13 (1), Μαλανδρής 13 (1), Χαλήλ 2.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Ποργιόπουλος):  Γεωργιανός 13, Ντίνος 8, Δατσιάδης 8 (2), Ασημάκης 10 (1), Στεφανίδης 11 (1), Κεραμάρης 5 (1), Γκούτζιας 2, Κουμανιώτης, Χριστοδούλου 7, Μπίλιος, Γούνας.