«Χρυσος» για αλλη μια φορα ο Δημοσθενης Μιχαλεντζακης

Ο Εβρίτης πρωταθλητής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα πεταλούδα στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης ΑμεΑ

Άλλη μία σπουδαία διάκριση για τον Εβρίτη Δημοσθένη Μιχαλεντζάκη, ο οποίος  κάνοντας μια ακόμα μεγάλη κούρσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης ΑμεΑ που διεξάγεται στην Μαδέρα της Πορτογαλίας.

Με αυτόν τον τρόπο ο καταγόμενος από τις Φέρες χρυσός παραολυμπιονίκης του Ρίο ντε Τζανέιρο, πρωταθλητής του Ηρόδικου Κομοτηνής, κατάφερε να τερματίσει σε 1.03.07 στον μεγάλο τελικό των 100 μέτρων πεταλούδα της κατηγορίας S8 που διεξήχθη αργά το βράδυ της Τρίτης και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

Θα ακουστεί έτσι προς τιμήν του ο εθνικός ύμνος. Ελάχιστα πίσω του, περιορίζεται στο ασημένιο μετάλλιο ο Ιταλός Αλμπέτο Αμοντέο μετά από συγκλονιστικό αγώνα ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Ουκρανός Ντενις Ντουμπροφ και θα ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου.