Αντεξε για ενα ημιχρονο η Α.Ε.Κ!

ΑΕ Κομοτηνής-ΑΟ Πολυγύρου 65-91 (+Gallery)

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ’ εθνικής μπάσκετ η Α.Ε. Κομοτηνής φιλοξένησε τον ΑΟ Πολυγύρου με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν νικητές από το κλειστό επικρατώντας των γηπεδούχων με σκορ 65-91 των μαχητικών, για ένα ημίχρονο, γηπεδούχων.

Ήταν η 15η φετινή ήττα της ομάδας του Μεχμέτ Τσαούς και του Βασίλη Στοάκη  και μετά από αυτή την ήττα τα πράγματα δυσκολεύουν ακόμη περισσότερο όσον αφορά τον στόχο που έχει θέση η ομάδα από την αρχή της χρονιάς, δηλαδή την σωτηρία.

Οι γηπεδούχοι των χιλίων προβλημάτων πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις το παιχνίδι όμως η απειρία, το πολύ χαμηλό ποσοστό στα τρίποντα(σ.σ πέτυχαν μόλις 1) και φυσικά η πολύ καλή ομάδα από την Χαλκιδική της στέρησαν το θετικό αποτέλεσμα που τόσο πολύ χρειαζόταν.
Κορυφαίος για τους κιτρινόμαυρους ήταν  ο Αλέξανδρος Θεοδωρίδης, ο οποίος είχε 24 πόντους.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι επιδείκνυαν αστείρευτο πάθος και ενέργεια μπλοκάρωντας σε υψηλό βαθμό τον αντίπαλο, τελειώνοντας μάλιστα την πρώτη περίοδο με σκορ 22-21 χάρη σε buzzer beater δίποντο του Κυφωνίδη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και με μοναδική “πηγή” λύσεων επιθετικά τον τρομερό  Θεοδωρίδη οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να  καταφέρνουν  να περάσουν μπροστά στο σκορ και να κλείνουν μάλιστα το ημίχρονο στο +8(35-43).

Στο δεύτερο μέρος ο Πολύγυρος βρήκε σε αντίθεση με την Α.Ε.Κ πολλές λύσεις από την περιφέρεια και με υπομονή στο παιχνίδι του “άνοιξε” την ψαλίδα της διαφοράς παρά την θέληση που έδειχναν οι νεαροί παίχτες της Α.Ε.Κ.
Το δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ να είναι 51-66 και εκεί κάπου το παιχνίδι είχε κριθεί καθώς οι επιλογές στον πάγκο για την Α.Ε.Κ δεν ήταν πολλές και δικαιολογημένα ήρθε η κούραση που ήταν η βασική αιτία για τις μεγάλες διαστάσεις που πήρε η διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Το τελικό σκορ (65-91) σε καμία περίπτωση δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα των δύο ομάδων, καθώς αδικεί ξεκάθαρα την απόδοση των παιχτών της Α.Ε.Κ για 25 περίπου λεπτά.

Μετά από αυτή την ήττα η ομάδα της Κομοτηνής βρίσκεται στην 12η θέση με 22 βαθμούς και θα παίξει την επόμενη Κυριακή έναν κρίσιμο αγώνα για την συνέχεια του πρωταθλήματος  στην έδρα του Αστέρα Σίνδου, εκεί όπου η νίκη είναι μονόδρομος για να συνεχίσει να ελπίζει στην σωτηρία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-21, 35-43, 51-66, 65-91
Διαιτητές: Μπακάλης-Γιαννούλης Α.
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗ (Μουράτ Μεχμέτ Τσαούς- Στοάκης): Καραμανλής 1, Καραμπίνης 3, Βακρινός 4, Μαγουλάς 10, Δάτσης, Κυφωνίδης 4, Βαχαριδης 7 (1), Σπέντζος 12, Θεοδωρίδης 22, Κυμπάρης 2, Παπαδόπουλος, Φωτακάκης.
ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Χαλκιάς): Πιπιλιάρης 17 (1), Τσιονύτος 16 (1), Μπέγας 14 (2), Παυλέας 11 (1), Στεφανίδης 2, Καραγιαννάκης 6 (1), Νικολόπουλος 4 (1), Νουκάρης 12 (2), Αποστολίδης 3, Μπάρδος 4.