Ανωμαλη προσγειωση για τον ΓΑΣ!

ΓΑΣ Κομοτηνή - Απόλλων Καλαμαριάς 63-67 (+Gallery)

Το απόγευμα της Κυριακής στο γεμάτο, για ακόμη μια φορά, κλειστό της Κομοτηνής ο ΓΑΣ γνώρισε την ήττα με 63-67 από τον  Απόλλων Καλαμαριάς στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' εθνικής κατηγορίας.
Ο ΓΑΣ δεν θύμιζε σε καμία περίπτωση την ομάδα των δύο προηγούμενων αγώνων, αντίθετα έδειξε σήμερα ένα άλλο πρόσωπο, όμοιο του αγώνα με την Ευκαρπία (56-62), και έχοντας απέναντι του μια ομάδα με πολύ σωστή τακτική συμπεριφορά, που ήλεγξε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τον ρυθμό, γνώρισε την ήττα.

Πιο αναλυτικά ο ΓΑΣ μπήκε για άλλη μια φορά νωχελικά στην αναμέτρηση και στο 5' βρέθηκε πίσω με 2-10 κάνοντας πολλά λάθη τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση με το δεκάλεπτο να κλείνει με 13-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι κυλούσε στο τέμπο που είχε επιβάλλει η ομάδα της Θεσσαλονίκης, μην αφήνοντας τον ΓΑΣ να τρέξει, και σε συνδυασμό με την αρκετά μεγάλη δυστοκία από την περιφέρεια ο ΓΑΣ πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-34.

Με την έναρξη του β' μέρους ο ΓΑΣ έμοιαζε να αφυπνίζεται και μάλιστα “έτρεξε” ένα σερί 12-2 και βρέθηκε μπροστά με 38-36 στα 6.10 με καλάθι του Χαλίλ
.Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο ώσπου δύο λεπτά για το τέλος η ομάδα του coach Λεμονίδη έπαθε “black out”  και η τρίτη περίοδος τελείωσε με 44-52 για την ομάδα της Καλαμαριάς.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι παίχτες του ΓΑΣ πείσμωσαν και μείωσαν γρήγορα τη διαφορά σε απόσταση δύο πόντων(50-52) όμως οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και με μπροστάρη τον Σταματέλλο έστειλαν ξανά τη διαφορά στους επτά(53-60).
Ενάμιση λεπτό πριν τη λήξη ο ΓΑΣ βρισκόταν πίσω με έξι, ψαλιδίζοντας όμως τη διαφορά στον έναν 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.
Ένα οδυνηρό λάθος όμως στην επίθεση οδήγησε σε αιφνιδιασμό των φιλοξενούμενων που πήγαν στο +3(61-64) και παίζοντας ορθολογικά στις τελευταίες φάσεις έφτασαν σε μια μεγάλη γι΄αυτούς νίκη.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης είναι το πολύ ωραίο χορευτικό θέαμα που προσέφεραν εννιά νεαρές χορεύτριες της σχολής χορού “Let's dance”.
Ανώμαλη προσγείωση λοιπόν για τον ΓΑΣ Κομοτηνή που μετά από δύο παλληκαρήσιες νίκες κόντρα με ΜΕΝΤ και Μακεδονικό εκτός υποχρεώθηκε σε ήττα και πλέον βρίσκονται με 11 βαθμούς στην 6η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 26-34, 44-52, 63-67.
ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπή 3, Λεχούδης 7, Χατζηδημητρίου 4, Γιωτόπουλος 9 (1), Σιμάκης 11, Παλάσκας 8 (2), Χαλίλ 20.
ΑΠΟΛΛΩΝ(Γεωργιάδης-Κεσίδης): Χατζόπουλος 12 (1) Αποστόλου 8 (1), Σταματέλος 10 (1), Μαχαιριανάκης 8, Σπυρόπουλος 4, Στυλιανίδης 15 (3), Χατζίδης 10.
Διαιτητές: Σαρακενίδης-Χρυσάφης