Ανετη νικη για το Δημοκριτειο που ισοφαρισε σε 1-1 τη σειρα.

Δημοκρίτειο – Πανσερραϊκός 63-49 (+Gallery)

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση το Δημοκρίτειο επικράτησε άνετα του Πανσσεραϊκού  το απόγευμα του Σαββάτου με 63-49 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Οι παίχτες του Δημοκρίτειου έβγαλαν πάθος και ψυχή στο παρκέ και από την αρχή του αγώνα πήραν προβάδισμα και δεν το  έχασαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φοιτητές ήταν εντυπωσιακοί σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκαν με 16-4.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου το Δημοκρίτειο αύξησε την διαφορά στους 15 πόντους (35-20).

Με το ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου ο Πανσερραϊκός μπήκε δυνατά με σκοπό με μειώσει την διαφορά αλλά οι παίχτες του Δημοκρίτειου δεν το επέτρεψαν και διατήρησαν την διαφορά τον 15 πόντων (44-29).

Στην τέταρτη περίοδο τα πράγματα δεν άλλαξαν και έτσι το Δημοκρίτειο πήρε μια άνετη νίκη με 63-49 και ισοφάρισε την σειρά με τους Σερραίους σε 1-1.

Πλέον η πρόκριση θα κριθεί σε τρίτο ματς που θα γίνει στην έδρα των «λιονταριών» την Τετάρτη 16/5.

Για αυτό το παιχνίδι οι διοίκηση του Δημοκρίτειου ανακοίνωσε ότι θα διοργανώσει εκδρομή για όσους θέλουν να υποστηρίξουν την ομάδα σε αυτήν την προσπάθεια από κοντά.

Τα δεκάλεπτα: 16-435- 2044-2963-49