ΑΕ Κομοτηνης – Ικαροι Σερρων 73-78

Στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ΄ εθνικής μπάσκετ η ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε την ήττα από τους Ίκαρους Σερρών με σκορ 73-78. Πολλά τα παράπονα από τους γηπεδούχους για τη διαιτησία των Φούτζηλα και Αγραφιώτη που χρέωσε με τρείς τεχνικές ποινές την ομάδα της Κομοτηνής αλλά και με τις λάθος αποφάσεις τους δημιούργησαν εκνευρισμό στους παίχτες του Θέμη Κουκοβίνου αλλά και ένταση στην κερκίδα.

Το φιλμ της αναμέτρησης

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας μια διαφορά 6 πόντων (5-11).
Η ΑΕ Κομοτηνής αντέδρασε γρήγορα και με ένα σερί 12-0 προηγήθηκε με 17-11 κρατώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου που έληξε 19-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα απανωτά λάθος σφυρίγματα των διαιτητών εκνεύρισαν τον πάγκο της ΑΕ Κομοτηνής με αποτέλεσμα να αποβληθεί ο γενικός αρχηγός της ομάδας Σωφρόνης Παπουής. Αυτό είχε ως αντίκρισμα να επηρεαστούν και οι παίχτες της ΑΕΚ που έκαναν αρκετά λάθη και κακές επιλογές στην επίθεση και έτσι το ημίχρονο βρήκε τους Ίκαρους να προηγούνται με 38-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με αντεπίθεση η ΑΕ Κομοτηνής ξαναπήρε προβάδισμα αλλά οι Ίκαροι κυρίως με λύσεις από το τρίποντο πήραν κεφάλι ξανά στο σκορ με την περίοδο να τελειώνει υπέρ τους 53-60.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής έκανε την ύστατη προσπάθεια να ανακάμψει και να καλύψει την προσπάθεια αλλά δεν τα κατάφερε καθώς τα τελευταία λεπτά κύλισαν με τους παίχτες της ΑΕΚ να κάνουν φάουλ στους αντιπάλους τους οι οποίοι όμως από την γραμμή των βολών ήταν εύστοχοι. Τελικό αποτέλεσμα 73-78 και ήττα για την ομάδα της Κομοτηνής.

Δεκάλεπτα: 19-15, 38-40, 53-60, 73-78
Διαιτητές: Φούτζηλας-Αγραφιώτης

ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 19 (3), Χατζηδημητρίου, Μπάδινας 4 (1), Κουτσοβασίλης 6 (1), Μπαταρίδης, Σιμάκης 12 (1), Χατζηπαυλίδης 2, Τελούδης 20 (2), Πανάρας, Γεροντίτης 6, Θεοδωρίδης 4.

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γρίψιος 14 (2), Καλογεράτος 14 (2), Γεωργιανός 16, Τράκας 6, Παπαδόπουλος, Γκουντζιάς 6, Θολιώτης 22 (4), Κάτος, Δαλαγκόζης.