Α.Ε. Κομοτηνης – Ζεφυρος 78-80 (+Video)

Δεν απέφυγε την ήττα η ΑΕ Κομοτηνής

Την τρίτη της ήττα στο πρωτάθλημα γνώρισε η ΑΕ Κομοτηνής καθώς ηττήθηκε σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς από τον Ζέφυρο με σκορ 78-80 για την 5η αγωνιστική του 4ου ομίλου  της Γ’ εθνικής κατηγορίας μπάσκετ.
Η ομάδα του Θέμη Κουκοβίνου είχε καλό ξεκίνημα στο πρώτο δεκάλεπτο προηγήθηκε στο 5΄με 15-12 αλλά από εκεί και πέρα τόσο η λάθος επιλογές και περισσότερο η ευστοχία των αντιπάλων την ανάγκασαν να είναι πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 40-44. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες της ΑΕ Κομοτηνής μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος της τρίτης περιόδου με σκορ 62-61.
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό και οι ομάδες πήγαιναν σχεδόν μαζί. Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Ζέφυρου ξέφυγε με 5 πόντους με την ΑΕ Κομοτηνής να μειώνει στους δύο έχοντας  και την τελευταία επίθεση αλλά στα 1,2 δευτερόλεπτα που απέμειναν ο Κουτσοβασίλης δεν μπόρεσε να κάνει καλύτερο σουτ το οποίο ήταν άστοχο και έτσι η ΑΕ Κομοτηνής γνώρισε την δεύτερη της ήτα εντός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 40-44, 62-61, 78-80.
ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 10 (1), Χονδρόπουλος 8 (2), Βακρινός 3, Κουτσοβασίλης 21 (1), Σιμάκης 8, Χατζηπαυλίδης 6 (1), Τελούδης 15 (3), Καναράς 2, Θεοδωρίδης 5, Γεροντίτης, Μεχμέτ Τσαόυς,Βαχαρίδης,
Ζέφυρος (Κοντονάσιος): Φωτιάδης 17 (3), Μυλωνάς 12, Τσάμογλου, Κλουντζός 6, Ουρκέρογλου 3 (1), Γκιζέλης, Μήτσικας 21 (2), Πατίκας, Αποστολίδης 3 (1), Αγγελόπουλος, Μυστηλιάδης 18 (2), Λιούνης