Α΄ ΕΠΣ Θρακης: Το πανοραμα της 9ης αγωνιστικης.

Μεγάλη νίκη για τον ΠΑΟΚ Κοσμίου, 9/9 η Γρατινή!

Το μεσημέρι του Σαββάτου πραγματοποιήθηκε η 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α' ΕΠΣ Θράκης από την οποία ξεχώρισε η νίκη του ΠΑΟΚ Κοσμίου κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου με 1-0.
Στο Κόσμιο λοιπόν ο γηπεδούχος ΠΑΟΚ πέτυχε σπουδαία νίκη έναντι του Ιάσμου με τέρμα του Χατζητουλούση στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης.Νίκη με πολλαπλά οφέλη για την ομάδα του Σάββα Αϊβάζη καθώς εκτός της ψυχολογικής τόνωσης, με αυτή τη νίκη πέρασε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αήττητη Δόξα Γρατινής έκανε το 9/9 νικώντας με σκορ 2-3 τον φανερά βελτιωμένο ΠΑΟΚ Κομοτηνής και συνεχίζει να προπορεύεται αποδεικνύοντας πλέον ξεκάθαρα πως είναι η πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος.Το σκορ άνοιξε στο 5' ο Αντωνιάδης με τον ΠΑΟΚ ωστόσο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 20' με τον Παγκοζίδη.Στο 42' ο Σεφκέτ Σελήμ έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του και στο 65' ο Μπόζης έκανε το 1-3, για να μειώσει στο 82' ο Χατζίδης σε 2-3.

Η Ελπίδα Σαπών κέρδισε δύσκολα την Αναγέννηση Παγουρίων με 2-1 επιστρέφοντας έτσι στις νίκες.Το σκορ άνοιξε στο 32' ο Κασιώτης, με τον Μουρατίδη να ισοφαρίζει προσωρινά στο 42' σε 1-1, όμως η Ελπίδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με “δράστη” τον Πάλι στο 50' πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Ο Σπάρτακος Αγίων Θεοδώρων συνεχίζει απτόητος καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Μεσσούνης με 0-2 τρέχοντας ένα απίθανο σερί 8 αγωνιστικών αήττητος.Το σκορ για τον Σπάρτακο άνοιξε ο Αθανασιάδης στο 24', με τον  Βασιλακάκη να “κλειδώνει” το τρίποντο για τους φιλοξενούμενους στο 84'.

Στο γήπεδο του Πολυάνθου πραγματοποιήθηκε το πιο συναρπαστικό παιχνίδι της αγωνιστικής με τον Ορφέα Ξυλαγανής να παίρνει το διπλό νικώντας τον τοπικό Κομψάτο με 2-4.Μόλις στο 7' ο Γκόγκος έκανε το 0-1 για τον Ορφέα, με τον Οσμάν Χασάν να παίρνει την σκυτάλη γράφοντας το 0-2 στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης.Στο 65' πάλι ο Γκόγκος με πέναλτι έκανε το 0-3 ενώ 10 λεπτά αργότερα ο Ιωάννου σημείωσε το 0-4.Ο Κομψάτος κατάφερε να μειώσει σε 2-4 το σκορ με γκολ των: Τασούδη(80') και Ροδουσάκη στο 84'.

Τέλος ο Ορφέας Στρύμης πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη, νικώντας αυτή τη φορά την Δόξα Σώστη με 1-0 χάρη σε γκολ του Μαυρόπουλου στο 62'.