5η Αγωνιστικη Α΄ κατηγοριας ΕΠΣ Θρακης

5 στα 5 η Γρατινή και συνεχίζει ακάθεκτη

Με την 5η αγωνιστική της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Θράκης συνεχίστηκε το Σάββατο 4 Νοεμβρίου το πρωτάθλημα της Α΄ κατηγορίας της ΕΠΣ Θράκης στην οποία η Δόξα Γρατινής έκανε το απόλυτο 5 στα 5 καθώς στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ Κοσμίου επικράτησε με σκορ 2-1 και πλέον αποσπάστηκε στον βαθμολογικό πίνακα με 5 βαθμούς διαφορά.

Η έκπληξη της αγωνιστικής  έγινε στους Αγίους Θεοδώρους, όπου ο Σπάρτακος Αγίων Θεοδώρων υποχρέωσε στην πρώτη του ήττα για φέτος τον Μέγα Αλέξανδρο Ιάσμου με σκορ 2-0. Και τα δύο τέρματα για τους νικητές πέτυχε ο Θωμάς στο 35΄με πέναλτι και στο 75΄. Να σημειωθεί πως το συγκεκριμένο παιχνίδι ξεκίνησε με 20 λεπτά καθυστέρηση καθώς η ομάδα του Ιάσμου ξέχασε να πάρει να μαζί της τα δελτία και τις καταστάσεις υγείας  των ποδοσφαιριστών.

Η Ελπίδα Σαπών πέτυχε σημαντικό διπλό μέσα στην Ξυλαγανή  με  0-2 επί του Ορφέα και έπιασε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικό πίνακα με 10 βαθμούς τον Ίασμο και το Κόσμιο.

Στο γήπεδο της η Δόξα Σώστη κέρδισε με 2-0 τον ΑΟ Μεσσούνης. Τα γκολ για τη Δόξα πέτυχαν οι  Ανδρίκου στο 75΄ και Καλοδημίδης στο 78΄.

Μεγάλη νίκη εκτός έδρας με ανατροπή πέτυχε η Αναγέννηση Παγουρίων που επικράτησε του Ορφέα Στρύμης με 2-3. Στο 10΄ο  Χριστακάκης έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους με 0-1. Μέσα σε 2 λεπτά ο Ορφέας πέτυχε δύο γκολ με Βοϊνιάδη στο 22΄και Μαυρόπουλο στο 23΄πέρνωντας προβάδισμα 2-1. Στο 43΄για την Αναγέννηση ο Πολιτίδης ισοφάρισε σε  2-2 και στο 88΄ο Μουρατίδης ολοκλήρωσε την ανατροπή διαμορφώνοντα το τελικό 2-3.

Τέλος στο γήπεδο το Πολυάνθου,  Κομψάτος και  ΠΑΟΚ Κομοτηνής ήρθαν ισόπαλοι 2-2. Στο 32΄ο Χατζίδης για τους φιλοξενούμενους  έκανε το 0-4 για να ισοφαρίσει αμέσως στο 35 ο Χατζηαντωνίου για τον Κομψάτο 1-1. Στο 70΄ο Ροδουσάκης έβαλε μπροστά τον Πολύανθο 2-1 για να ισοφαρίσει ο Θεοδωρίδης για τον ΠΑΟΚ στο 88΄2-2.