2η Αγωνιστικη Play Off μπασκετ Ανδρων ΕΚΑΣΑΜΑΘ

Α.Ο.Σερρών - Α.Σ. Δημοκρίτειο Κομοτηνής: 52-46

Για την 2η αγωνιστική των Play Off μπάσκετ ανδρών της ΕΚΑΣΑΜΑΘ το Δημοκρίτειο να γνώρισε την ήττα από τον Α.Ο. Σερρών με 52-46, ισοφαρίζοντας σε 1-1 στην μεταξύ τους σειρά. Έτσι όλα θα κριθούν το Σάββατο στο κλειστό γυμναστήριο Κομοτηνής στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της σειράς.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν κακό με πολλά νεύρα. Οι προπονητές και παίχτες του Δημοκρίτειου έχουν αρκετά παράπονα για τη σκληρή συμπεριφορά των παιχτών του Α.Ο. Σερρών εντός του αγωνιστικού χώρου αλλά και από τη διαιτησία που σε κάποια σκληρά μαρκαρίσματα έκανε τα «στραβά μάτια».

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να επιβάλλουν η κάθε μια τον ρυθμό τους με αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ 14-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές, αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 9 πόντους (20-11) αλλά το Δημοκρίτειο μείωσε και στο ημίχρονο ήταν πίσω στο σκορ 6 πόντους με το σκορ να γράφει 26-20.

Στην τρίτη περίοδο αν και το Δημοκρίτειο πίεσε περισσότερο ο Α.Ο. Σερρών διατήρησε το προβάδισμα με σκορ 33-30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο μπήκε πολύ δυνατά και με ένα σερί 0-7 έκανε την ανατροπή, παίρνοντας το προβάδισμα 33-37, 8 λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν, κάνοντας ένα σερί 18-6 και έτσι κατέκτησαν τη νίκη με σκορ 52-46 ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1.

Πλέον η πρόκριση στο Final Four θα κριθεί το Σάββατο στην Κομοτηνή με τους ανθρώπους και τους παίχτες του Δημοκρίτειου να εκφράζουν την επιθυμία το κλειστό γυμναστήριο να είναι κατάμεστο και να μην πέφτει καρφίτσα.

Διαιτητές: Δημάδης – Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 14-11, 26-20 (ημ.), 33-30, 52-46
Α.Ο.Σερρών : Χατζηστεφάνου 16 (3), Χορτομάρης Σ. 8 (2), Μπουτάκογλου 20, Στόικος 8, Μπεντιούλης, Τερζής, Στάμος, Αναστασιάδης, Καρακώστας, Χορτομάρης Γ.

Δημοκρίτειο : Γιαννακόπουλος 4, Πολίτης 4, Μπούντας 8, Ζολώτας 7 (1), Ιωσηφίδης 11, Στασινόπουλος 9, Οικονομάκης 3 (1), Νταγιάντης, Κώστας.