27η Αγωνιστικη Γ΄εθνικης κατηγοριας

ΑΟ Καρδίας - Δόξα Προσκυνητών 0-1

Την έκτη της νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄εθνικής πέτυχε η Δόξα Προσκυνητών καθώς την Κυριακή 30 /4 επικράτησε εκτός έδρας του Α.Ο. Καρδίας με σκορ 0-1 μετά από πολύ καλή εμφάνιση.

Το γκολ της νίκης για την Δόξα πέτυχε ο Βάσκος στο 65΄ ενώ  σε μεγάλη μέρα  ήταν και ο τερματοφύλακας Περτσάς που με τις σωτήριες επεμβάσεις του κράτησε το μηδέν στην άμυνα της Δόξας.

Οι φάσεις του Αγώνα

Στο πρώτο ημίχρονο η Δόξα που κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς δεν είχε πρόβλημα να κρατήσει  το μηδέν στην άμυνα της καθώς  απειλήθηκε ελάχιστα από τους γηπεδούχους.

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε, οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά πίεσαν και έχασαν καλές ευκαιρίες να προηγηθούν αλλά ο Περτσάς  είπε όχι στις περισσότερες από αυτές.

Στο 65΄η Δόξα να πετύχει το γκολ που τις χάρισε την νίκη όταν ο Κατσαρός έβγαλε ωραία ψηλοκρεμαστή μπαλιά στον Βάσκο και αυτός ψύχραιμα πέρασε την μπάλα επάνω από τον τερματοφύλακα Φαρμάκη για το 0-1.

Στο 75΄η Δόξα είχε άλλη μια καλή στιγμή όταν από πλάγια ο Δργανίδης έκανε ένα σλάλομ βρέθηκε στην μεγάλη περιοχή της Καρδίας αλλά το σουτ του απέναντι στον Φαρμάκη ήταν άστοχο.

Στις καθυστερήσεις η Καρδία άγγιξε την ισοφάριση όταν το σουτ του Χαρίση απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Περτσάς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΑΟ Καρδίας (Β. Αλεξόπουλος): Φαρμάκης, Μάντζιος, Μπιμπισίδης Γ., Κυβρακίδης (30’ Αμανατίδης), Γίδαρος, Δημητρακόπουλος (70’ Παπαδόπουλος), Αγτζίδης, Βόσδου, Χιντασέλι, Βερνάρδος (78’ Μαυρής), Χαρίσης.
Δόξα Προσκυνητών (Γ. Πουρλιάγκας): Περτσάς, Αχμέτ, Δραγανίδης, Λειβαδιώτης, Σιδηρόπουλος, Τριχάς,  Κατσαρός, Ανυφαντάκης (75’ Καμζέλας), Κεϊτά (13’ Κασιώτης), Βάσκος, Ιωαννίδης.