23η Αγωνιστικη πρωταθληματος μπασκετ Γ΄εθνικης

Νίκη για την ΑΕ Κομοτηνής στην Κομοτηνή· ήττα για τον ΓΑΣ στα Διαβατά

Την Κυριακή διεξήχθη η 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής με την Α.Ε. Κομοτηνής να κερδίζει άνετα στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης την αδύναμη Αγία Βαρβάρα με σκορ 78-37.
Το παιχνίδι δεν χρίζει κριτικής καθώς η ΑΕ Κομοτηνής ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και πήρε εύκολα μια νίκη που την διατηρεί στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μαζί με τον Παναθλητικό.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο όπου και το σκορ ήταν 18-12.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και αύξησαν σε διψήφια νούμερα την διαφορά με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται 78-37.

Δεκάλεπτα: 18-12, 41-22, 57-24, 78-37
ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 18 (4), Καραμανλής, Χονδρόπουλος 6 (2), Βάκρινος 8, Λεχούδης, Σαρημπαλίδης, Κουτσοβασίλης 16 (2), Δ. Καραμπέκης 18 (2), Μπορμπίδης 6, Βαχαρίδης 3 (1), Παλλάκης, Ζεκιργιέ 3 (1).
Αγία Βαρβάρα (Καμαράκης): Σιδεράς 4, Δαφτσής 2, Καντζάλης, Παϊτάρης, Χρονόπουλος 2, Δανίκας 25 (2), Παπακωνσταντίνου 4, Συρόπουλος, Κοντογιαννόπουλος, Μπανάσας.

Στα Διαβατά ο ΓΑΣ Κομοτηνή πάλεψε το παιχνίδι απέναντι στον Ιωνικό Ιωνίας αλλά όμως δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα με σκορ 66-58.
Ο ΓΑΣ στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ αλλά στο δεύτερο μέρος κάποια λάθη και χαμένες επιθέσεις έδωσαν το δικαίωμα στους γηπεδούχους να αυξήσουν την διαφορά και να πάρουν την νίκη με 66-58.

Δεκάλεπτα: 16-10, 31-26, 48-36, 66-58
Ιωνικός Ιωνίας (Καραμουσαλίδης): Μητακίδης 4, Παναγιώτου 12(1), Κουβελξής 8, Δικταπανίδης 2, Παπαδόπουλος 16, Κουλαξής 7(1), Καλογεράτος 13(3), Σιδηροηλίας 4.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης, Σκεμπής 7, Αθανασίου 3(1), Χατζηδημητρίου 16(2), Καναράς 2, Σιμάκης 16(1), Καλατζής 6, Βελή 4, Καραμπέκης 4.