20η Αγωνιστικη Γ΄ Εθνικης κατηγοριας μπασκετ ανδρων

Εύκολη νίκη για την ΑΕΚ· πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε ο ΓΑΣ στις Σέρρες - ΑΕ Κομοτηνής-ΠΟ Νέων Μουδανιών 68-38

Στο κλειστό γυμναστήριο της πόλης, όπως αναμενόταν, η ΑΕ Κομοτηνής επικράτησε εύκολα των ουραγών της βαθμολογίας Νέων Μουδανιών με 63-38 και παρέμεινε στη δεύτερη θέση μαζί με τον Παναθλητικό.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε

Το ματς ήταν τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους οι οποίοι μπήκαν  χαλαρά στο παιχνίδι και έδωσαν το δικαίωμα να προηγηθούν  τα Μουδανιά στο πρώτο δεκάλεπτο με  13-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φωνές του Σωτήρη Κοκκινόπουλου έπιασαν τόπο και η ΑΕ Κομοτηνής ανέβασε την απόδοση της, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, και πήρε προβάδισμα με  30-23.

Στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι αύξησαν τη διαφορά στο σκορ και πήραν μια εύκολη νίκη με 68-38.

Κέρδος  για την ομάδα του Σωτήρη Κοκκινόπουλου ήταν η συμμετοχή των παίδων Καραμανλή και Λαγαμτζή , που πλαισίωσαν τον έφηβο Μπορμπίδη.

Δεκάλεπτα: 13-19, 30-23 49-30, 68-38
Διαιτητές: Ζαχαριάδης, Λάλλα

ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 9, Χονδρόπουλος 15 (5), Βάκρινος 3, Λεχούδης 5, Βαχαρίδης 3, Κουτσοβασίλης 7, Καραμπέκης 13, Παλάκης 5, Λεφής 4, Μπορμπίδης 1, Καραμανλής 3, Λαγαμτζής.ΠΟ Νέων Μουδανιών (Παναγιωτόπουλος): Παπαδόπουλος 2, Βέτσος 4, Τεζετζίδης, Τσιγγελίδης 6(1), Χαρίστος 3, Κουτζούχας 5, Κοκκίνης 6(2), Φιλοξενίδης 9(1), Χατζόπουλος, Χαρίστος Σ. 2, Σερέτης 1.

Ίκαροι Σερρών-ΓΑΣ Κομοτηνή 73-58

Στις Σέρρες ο ΓΑΣ Κομοτηνή για ένα ημίχρονο κοίταξε στα μάτια τους πρωτοπόρους του 2ου ομίλου της Γ΄εθνικής ωστόσο λύγισε στο δεύτερο ημίχρονο, γνωρίζοντας την ήττα η οποία ήταν εντός προγράμματος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο  οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ, όπως δείχνει και το σκορ της πρώτης περιόδου 20-17.

Ίδιο ήταν το σκηνικό και στο δεύτερο δεκάλεπτο το οποίο έληξε υπέρ των γηπεδούχων 33-1.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι, ανεβάζοντας την απόδοση τους έκαναν ένα σερί 13-0, παίρνοντας διαφορά 12 πόντων, 52-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι παίχτες του ΓΑΣ έκαναν μια προσπάθεια να μειώσουν το σκορ αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν τη διαφορά και πήραν τη νίκη με σκορ 73-58.

Δεκάλεπτα: 20-17, 33-31, 52-40, 73-58.
Διαιτητές: Εκίζογλου, Μαλτέσιος

Ίκαροι Σερρών (Ποργιόπουλος): Γιαννούλης, Γρίψιος Π. 11, Γεωργιανός 18, Τράκας 22(2), Γρίψιος Γκούντζιας 10 Σταματόπουλος, Παρχαρίδης 3(1), Θολιώτης 11(1), Φώτογλου.
ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Σκέμπη 6, Αθανασίου 3(1), Χατζηδημητρίου 7, Κανάρας 6(1), Σιμάκης 11, Καλατζής 7, Καραμπέκης 6, Χαλίλ 10.