16η Αγωνιστικη Γ΄εθνικης κατηγοριας

Δόξα Προσκυνητών - Καβάλα 0-0

Για την εξ αναβολής 16η αγωνιστική της Γ΄Εθνικής,  η Δόξα Προσκυνητών ήρθε ισόπαλη 0-0 στο γήπεδο της ΕΠΣ Θράκης με αντίπαλο την Καβάλα σε ένα μέτριο παιχνίδι.

Οι φάσεις του αγώνα

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού καταγράφεται στο 7΄για την Καβάλα με ένα σουτ του Μελισσόπουλου που μπλόκαρε ο Περτσάς.

Στο 19΄και πάλι για τους φιλοξενουμένους ο Παπαδόπουλος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή έπιασε ένα σουτ που έφυγε λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Περτσά.

Η πρώτη ευκαιρία της Δόξας  θα σημειωθεί στο 25΄όταν μετά από σέντρα του Βάσκου ο Κεϊτά έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Συριτούδης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Στο 37΄ για την Δόξα ο Κατσαρός έπιασε ένα καλό σουτ και πάλι όμως ο Συριτούδης απέκρουσε την μπάλα.

Στο 42΄και πάλι για τους γηπεδούχους ο Κεϊτά έβγαλε ωραία κάθετη στον Βάσκο αλλά το σουτ του έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καβάλα ήταν που μπήκε πιο δυνατά χάνοντας την πρώτη ευκαιρία στο 51΄όταν μετά από σέντρα του Μπαντάνη ο Παναγιωτόπουλος  εντός μεγάλης περιοχής στοπάρισε ωραία την μπάλα αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

Στο 60΄άλλη μια καλή στιγμή για την Καβάλα όταν ο Παναγιωτόπουλος έβγαλε την σέντρα ο Λίτσκας έπιασε την κεφαλιά με τον Περτσά να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ο τερματοφύλακας Περτσάς της Δόξας είπε όχι σε σουτ των Μελισσόπουλου, Μπλιού και Λίτσκα και κράτησε τον βαθμό για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Δόξα Προσκυνητών (Πουρλιάκας): Περτσάς, Δημητριάδης, Σιδηρόπουλος, Κελεσίδης, Καραγιαννίδης (65΄ Κλης), Λεφής, Τρίχας, Kεϊτά, Βάσκος, Κατσαρός, Φουρκάν

Καβάλα(Διγκόζης): Συριτούδης, Μπαντάνης, Σταματόπουλος, Κυριακίδης, Τέλλος, Καλλιβωκάς, Παπαδόπουλος (54΄ Λίτσκας), Κεφαλάς, Παναγιωτόπουλος (76′ Μπλιος), Μελισσόπουλος, Πτηνόπουλος.