Εβδομος στην κορινα στο Παγκοσμιο Πρωταθλημα Στιβου ΑμεΑ ο Νικος Γονιος

Μέρα και μετάλλιο για τον ελληνικό στίβο των Αμεα, στο 7ο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στην Ντόχα του Κατάρ. Μετά τους Μανώλη Στεφανουδάκη, τον Δημήτρη Σενικίδη και τον Δημήτρη Ζησίδη, χθες ήταν η σειρά του Γιώργου Κωστάκη να βρεθεί στο βάθρο των νικητών της κορυφαίας διοργάνωσης του στίβου πριν από τους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο.

Σε ό,τι αφορά την συμμετοχή των «δικών μας» αθλητών του Αθλητικού Συλλόγου «Ηρόδικος» ο Νίκος Γονιός έμεινε εκτός βάθρου σε ό,τι αφορά τον τελικό της κορίνας κατηγορίας F32, με την καλύτερη του βολή να είναι στα 25.94μ., καταλαμβάνοντας στην πρώτη μόλις προσπάθεια την 7η θέση, την ίδια στιγμή που ο «χάλκινος» παγκόσμιος πρωταθλητής της σφαίρας, Δημήτρης Ζησίδης ήταν 8ος με 23.90μ.

Οι προσπάθειες του Γονιού ήταν κατά σειρά: 25.94, άκυρη, άκυρη, 25.81, άκυρη και 22.58μ., ενώ αντίστοιχα οι προσπάθειες του Ζησίδη ήταν άκυρη, 23.97, άκυρη, άκυρη, 23.90 και 22.87μ.