Οι 51 νεοι Περιφερειακοι Συμβουλοι της ΑΜΘ
Με την τελική ανακοίνωση των αποτελεσμάτων από το πρωτοδικείο, σχηματίστηκε και ο χάρτης των 51 Συμβούλων που θα αποτελέσουν τα μέλη του νέου Περιφερειακού Συμβουλίου από την 1η Σεπτεμβρίου.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα στο σύνολο της Περιφέρειας η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» καταλαμβάνει 17 έδρες, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 16 έδρες, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 6 έδρες, η «Περιφέρεια σε Δράση» 5 έδρες, η «Λαϊκή Συσπείρωση» 3 έδρες, η «Πατριωτική Αυγή» 2 έδρες, η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» 1 έδρα και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» 1 έδρα.
Πώς κατανέμονται οι έδρες στη Ροδόπη
Στη Ροδόπη (9 συνολικά έδρες) από την κατανομή περιφερειακούς συμβούλους εκλέγουν 3 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 4 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 3 και η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» που εκλέγει 2 συμβούλους.
Αυτοί είναι, με σειρά εκλογής, για την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» ο Νίκος Τσαλικίδης, ο Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά, ο Αχμέτ Ιμπράμ και ο Κώστας Ναλμπάντης.
Οι Σύμβουλοι της «Περιφερειακής Σύνθεσης» που εκλέγονται είναι οι Μανώλης Ταπατζάς, Τζιχάν Ιμάμογλου και η Φελίνα Καζάκου
Τέλος για την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» την πρώτη θέση καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κώστας Κατσιμίγας, μιας και η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στη Ροδόπη, και τη δεύτερη ο Χρήστος Χατζηπέμου.
Η κατανομή των εδρών στον Έβρο
Στον Έβρο (13 συνολικά έδρες) εκλέγουν περιφερειακούς συμβούλους 6 συνδυασμοί, η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» που εκλέγει 5 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» που εκλέγει 4, ενώ η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία», η «Περιφέρεια σε Δράση», η «Λαϊκή Συσπείρωση» και η «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.
Έτσι από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Δημήτρης Πέτροβιτς, Βασίλης Γαλάνης, Αθανάσιος Τσώνης, Κωνσταντίνος Βενετίδης και Βασίλειος Δελησταμάτης.
Στην «ΠεριφερειακήΣύνθεση» εκλέγονται ο Χριστόδουλος Τοψίδης, γιατί η παράταξη πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο, και οι Σταύρος Βαβίας, Νίκος Βουλγαρίδης και Αλεξάνδρα Γκουλιαμά Μανδαλίδου.
Στην «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Νικόλαος Αργυρίου, στην «Περιφέρεια σε Δράση» ο Ιωάννης Ζαμπουνίδης, ενώ την έδρα των δύο παρατάξεων καταλαμβάνουν οι επικεφαλής, Δημήτρης Παπατολίδης γιατί η «Λαϊκή Συσπείρωση» πήρε τις περισσότερες ψήφους στον Έβρο και ο Θεόδωρος Περεντίδης καταλαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση-Ανταρσύα».
Οι έδρες του περιφερειακού Συμβουλίου στην Ξάνθη
Στην Ξάνθη (9 έδρες) εκλέγουν 3 Περιφερειακούς Συμβούλους η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση», 3 συμβούλους η «Περιφερειακή Σύνθεση», 2 η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» και 1 η «Περιφέρεια σε Δράση».
Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται οι Νίκος Ευφραιμίδης, Κώστας Κουρτίδης και Δημήτρης Γαλανόπουλος.
Από την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Μιχάλης Αμοιρίδης, ο Οδυσσέας Βουρβουκέλης και ο Ιρφάν Χατζηγκενέ.
Από την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγονται οι Σερκάν Μαχμούτ και Ριτβάν Κουράκ, ενώ από την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Δημήτριος Δόντσος.
Οι έδρες σε Καβάλα και Θάσο
Στην Καβάλα (11 έδρες) εκλέγουν περιφερειακό σύμβουλο οι 7 από τις 8 παρατάξεις που συμμετείχαν στις εκλογές.
Έτσι η «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγει 2 συμβούλους, η «Περιφερειακή Σύνθεση» 3 συμβούλους, η «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» 1 σύμβουλο, η «Περιφέρεια σε Δράση» 2 συμβούλους, ενώ η «Λαϊκή Συσπείρωση», η «Πατριωτική Αυγή» και η «Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση» εκλέγουν από 1 σύμβουλο.
Έτσι από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Κώστας Αντωνιάδης και ο Αλέξης Πολίτης.
Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Θόδωρος Μαρκόπουλος, ο Χρήστος Γάκης και ο Αλέξανδρος Ιωσηφίδης.
Με την «Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία» εκλέγεται ο Δημήτρης Λυμπεράκης, ενώ την μία από τις δύο έδρες της «Περιφέρεια σε Δράση» καταλαμβάνει ο επικεφαλής Κωστής Σιμιτσής, ενώ στην άλλη εκλέγεται ο Αρχέλαος Γρανάς.
Από την Λαϊκή Συσπείρωση εκλέγεται ο Θεόδωρος Συμεωνίδης, την έδρα της Πατριωτικής Αυγής καταλαμβάνει ο επικεφαλής Ελευθέριος Νικολαΐδης, ενώ ο επικεφαλής Ανδρέας Καραγιώργης λαμβάνει την μοναδική έδρα της «Αδέσμευτης Αναπτυξιακής Ανασυγκρότησης».
Στην Μονοεδρική ΠΕ της Θάσου εκλέγεται η Μαρία Πολυμέρου, από την «Περιφερειακή Σύνθεση».
Οι έδρες στην ΠΕ Δράμας
Τέλος στη Δράμα (8 έδρες) εκλέγονται από την «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» 3 σύμβουλοι, την «Περιφερειακή Σύνθεση» 2σύμβουλοι, και από ένας στην «Περιφέρεια σε Δράση», τη«Λαϊκή Συσπείρωση» και την «Πατριωτική Αυγή».
Από τη «Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση» εκλέγονται ο Γεώργιος Παπαδόπουλος, ο Γρηγόριος Παπαεμμανουήλ και ο Χρήστος Παπαθεοδώρου.
Με την «Περιφερειακή Σύνθεση» εκλέγονται ο Αριστείδης Μωυσιάδης και ο Αργύρης Πατακάκης.
Με την «Περιφέρεια σε Δράση» εκλέγεται ο Γιώργος Ζιμπίδης, με την «Λαϊκή Συσπείρωση» ο Ιωάννης Στεφανίδης και με την «Πατριωτική Αυγή» ο Γεώργιος Βέργας.
Η σταυροδοσία στη Ροδόπη
Ακολουθούν αναλυτικά τα αποτελέσματα της σταυροδοσίας, για τη Ροδόπη, έτσι όπως αναρτήθηκαν επισήμως από το Πρωτοδικείο Ροδόπης:
Νέα Περιφερειακή Αναγέννηση
- Τσαλικίδης Νικόλαος 6.960
- Μουλταζά Ταρκάν Μουλταζά 5.373
- Ιμπράμ Αχμέτ 4.934
- Ναλμπάντης Κωνσταντίνος 3.532
- Λούρμπας Βασίλειος 3.076
- Ιωαννίδου Αικατερίνη 2.868
- Γκασήλ Σεμπαετίν 2.225
- Μεμέτ Ιλχάν 1.997
- Παντελής Σταύρος 1.850
- Χατζή Ραμαδάν 1.661
- Χουσέ Μουσταφά Ισμαήλ 1.506
- Ξανθοπούλου Αναστασία 1.129
- Παπαμάνος Εμμανουήλ 872
- Τζνελασβίλι Μαϊα 439
Περιφερειακή Σύνθεση
- Ταπατζάς Εμμανουήλ 3.116
- Ιμάμογλου Τζιχάν 2.942
- Καζάκου Βρούζου Τριανταφυλλιά 2.560
- Μωραΐτης Ιωάννης 2.498
- Ευκαρπίδης Νικόλαος 2.452
- Εσάν Γιουξέλ 2.450
- Χατζή Μεμέτ Ριτβάν 2.407
- Γκιρετλή Ναζήμ 1.988
- Μουσταφά Εμρέ 1.876
- Μπαχαρίδης Νικόλαος 1.850
- Πεχλεβάνη Σταυρούλα 1.244
- Ραγκούσης Μιχαήλ 945
- Καρά Λεμάν 931
- Χουσεΐν Φατμέ 637
Ανεξάρτητη Ενωτική Πρωτοβουλία
- Χατζηπέμου Χρήστος 1.873
- Αλή Νεσέ 1.680
- Εμίν Μεχμέτ 1.627
- Ιωαννάκης Ηλίας 1.610
- Παιδαράκη Κυριακίτσα 1.511
- Ταχήρ Ταχήρ 1.420
- Μουμίν Χακάν 1.340
- Κουτάβας Απόστολος 1.174
- Παπαχρήστου Κοσμάς 1.055
- Γελάτου Ζαχαρούλα 1.046
- Μουσταφά Μουαμέρ 936
- Δροσίδη Χριστίνα 910
- Σουλιώτη Μεταξία 771
- Μπουραζάν Χαλήλ Αρζού 746
Περιφέρεια σε Δράση
- Κασάπ Αχμέτ 1.579
- Χατζή Μεμέτ Χουσεΐν 1.032
- Χαλήλ Μουσταφά 970
- Τσετινέ Όλγα 820
- Δαμιανός Δάμων 708
- Ζαραβάτη Κυριακή 403
- Δελή Μαμούτ Χουσεΐν Φατμέ 327
- Χαλήλ Αζίζ 326
- Κιρπατζά Ζωή 284
- Χασάν Σουλέ 110
Λαϊκή Συσπείρωση Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
- Φακιρίδης Νικόλαος 567
- Γκαρτσώνης Δημήτριος 228
- Τύλιου-Χαρίτου Ζωή 182
- Καραμπάσης Βασίλειος 176
- Αρναούτ Μουσταφά Μουμίν Τζελαετίν 173
- Κελές Χασάν Χουσεΐν 169
- Κασαπαντωνίου Αμαλία 163
- Χρηστίδης Στέφανος 114
- Μιχαηλίδου-Παπαδοπούλου Παρασκευή 110
- Πάλης Θεόδωρος 107
- Παπαδοπούλου-Λεονταρίδου Αγγελική 101
- Ταξοπούλου Αικατερίνη 101
- Δεβετζής Γεώργιος 94
- Τσίκνη Αρχοντούλα 43
Πατριωτική Αυγή για την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης
- Αλατζάς Ελευθέριος 599
- Γεωργίου Χρήστος 485
- Δαρίδου Διαλεχτή 292
- Τσουρανακάκη Γεωργία 278
- Πεχλιβάνη Αθανασία 268
- Νασούδης Ευριπίδης 252
- Ελευθεριάδου Βαρβάρα 228
- Παπάζογλου Κωνσταντίνος 200
- Κούνιος Αλέξανδρος 132
Αριστερή Αντικαπιταλιστική Παρέμβαση Ανταρσία στην ΑΜΘ
- Γραβάνη Ινώ 126
- Τσολάκ Αλή Μουσταφά 119
- Ηλιάκη Αγάπη 82
- Διαμαντής Δημήτριος 73
- Μακρυγιάννης Στέφανος 65
- Παπαδόπουλος Διονύσιος 46
- Μαγκλαράς Κωνσταντίνος 37
- Τζιάρας Θρασύβουλος 31
- Σουνδουλουνάκη Ιωάννα 28
Αδέσμευτη Αναπτυξιακή Ανασυγκρότηση
- Γεωργιάδη Πολυξένη 141
- Ιωακειμίδου Θεοδώρα 94
- Τσουκαλά Αγγελική 76
- Πατλάκ Σαλή Αλή 61
- Χασάν Μπερντ 58
- Παλλά Χασάν 57
- Πας Χαλήλ Νουρτέμ 37
- Κιρακοσιάν Ρομίκ 33
Ακολουθήστε το paratiritis-news.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις.