ΑΕ Κομοτηνης – Γαλατιστα 74-69 (Video+Gallery)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες, δηλώσεις απο το παιχνίδι της ΑΕ Κομοτηνής με την Γαλάτιστα για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής.

Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς η ΑΕ Κομοτηνής έπαιξε με την φλόγα αλλά ευτυχώς δεν κάηκε καθώς επικράτησε δύσκολα της Γαλάτιστας με 74-69.
Η ομάδα του Θέμη Κουκοβίνου έκανε πολλά λάθη και ήταν άστοχη από την γραμμή των ελευθέρων βολών ωστόσο είχε σε μεγάλη μέρα τον Τελούδη που έδινε λύσεις σε κρίσιμα σημεία.
Το φιλμ του αγώνα
Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τελείωσε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 12-14.
Στην δεύτερη περίοδο η Γαλάτιστα ξεκίνησε καλύτερα  και προηγήθηκε με 14-21.
Ωστόσο η ομάδα της Κομοτηνής με ένα σερί 8-0 πήρε προβάδισμα  το οποίο όμως δεν μπόρεσε να το  κρατήσει με τους φιλοξενούμενους να ξαναβγαίνουν μπροστά και να κλείνουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-36.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Γαλάτιστας προηγήθηκε έως 8 πόντους ωστόσο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνα της και με σωστές επιλογές στην επίθεση μείωσε την διαφορά και η περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 50-50.
Στην τελευταία περίοδο η ΑΕ Κομοτηνής με πρώτα βιολιά στην επίθεση τους Τελούδη και Κουτσοβασίλη πήρε διαφορά έως και 11 πόντους 64-53, 5 λεπτά  πριν το τέλος της αναμέτρησης.
Οι παίχτες της Γαλάτιστας όμως με καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παιχτών της ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει και  13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα το σκορ ήταν 70-69.
Οι παίχτες του Θέμη Κουκοβίνου  ήταν εύστοχοι στις βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα και έτσι η ΑΕ Κομοτηνής πήρε μια αγχωτική νίκη με 74-69.

Δεκάλεπτα:  12-14, 31-36, 50-50, 74-69 .
Διαιτητές: Δημάδης Κατρακάρης
ΑΕ Κομοτηνής (Κουκοβίνος): Σταματέλος 7, Χατζηδημητρίου 9 (1), Τελούδης 24 (3), Βάκρινος 4, Γεροντίτης, Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 12 (3), Θεοδωρίδης 6, Σιμάκης 10, Χατζηπαυλίδης 2, Τερζίδης, Καναράς.
Γαλάτιστα (Μητακίδης): Κουλαξής 16, Δάγκας 2, Τσακίρης, Ρίζπς, Καρανώτας 12 (1), Γιαχανατζής 4 (1), Γρηγορίου 21 (3), Παπαδόπουλος, Καραΐσκος 11 (1), Γιαλιάς 1, Ακριτίδης 2.