AE Κομοτηνης – Νεαπολη 73-62 (+Video & Gallery)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες, δηλώσεις από το παιχνίδι AE Κομοτηνής - Νεάπολη 73-62 για την δεύτερη αγωνιστική της Γ΄εθνικής μπάσκετ.

Έχοντας πολλά περιθώρια βελτίωσης, το τμήμα μπάσκετ της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής επικράτησε της Νεάπολης με 73-62 παίρνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής.
Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ήταν ο αρχηγός της Γιώργος Κουτσοβασίλης, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους μαζεύοντας παράλληλα 25  ριμπάουντ, αποτελώντας κυρίαρχο των αιθέρων, έχοντας άξιους συμπαραστάτες τους Λεχούδη, Καραμπέκη!
Το παιχνίδι είχε και φιλανθρωπικό χαρακτήρα καθώς υπήρχε ειδικός κουμπαράς στην είσοδο του γηπέδου για τον αγώνα του μικρού Χρήστου Γεώργιου Θεοδωρίδη, ο οποίος δίνει τον δικό του αγώνα και όλοι είμαστε στο πλευρό του!
Ευχάριστη νότα ήταν οι Cheerleaders της ομάδας, οι οποίες έδωσαν άλλη νότα στην ανάπαυλα, παίρνοντας δικαιολογημένα το ζεστό χειροκρότημα του κόσμου!
Οι “Κιτρινόμαυροι” μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (11-4) το οποίο όμως εξανεμίστηκε γρήγορα και την Νεάπολη να παίρνει βραχεία κεφαλή, φτάνοντας να προηγείται μέχρι και με 7 πόντους (21-28)! Εκεί οι φωνές του  Σωτήρη Κοκκινόπουλου έπιασαν τόπο και οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο για να φτάσουμε στο 33-35, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου!
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής μπήκε δυνατά, έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ σε άμυνα και επίθεση και προηγήθηκε με 50-39, κλείνοντας το δεκάλεπτο μπροστά με 56-47. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Νεάπολη έκανε την αντεπίθεση της, μειωσε σε 63-58 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως η ομάδα της Κομοτηνής βρήκε λύσεις και έφτασε στο τελικό 73-62!
Δεκάλεπτα: 14-13, 33-35 (ημίχρονο), 56-47, 73-62 (τελικό αποτέλεσμα)

Διαιτητές: Καλογερόπουλος, Χατζημπαλίδης

ΑΕ Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 2, Σαριμπαλίδης, Χονδρόπουλος 10 (1), Βάκρινος, Λεχούδης 16 (1), Βαχαρίδης, Κουτσοβασίλης 15 (3), Καραμπέκης 22, Λιβησιανός, Χατζηπαυλίδης, Παλλάκης 8, Λεφής.

Νεάπολη (Μπούμπας): Νικολαΐδης 14, Κατσαρός, Αποστολίδης 12 (1), Καραγιαννάκης 9, Χύτας 6, Ζεϊμπέκης, Χριστοφορής, Φαρμάκης 4, Καραφέρας, Δημητρόπουλος 8 (2), Τσιώρας 3, Ταουκίδης 4.