ΑΕ Κομοτηνης – ΧΑΝΘ – 59-82 (+Gallery)

Ρεπορτάζ, φωτογραφίες και δηλώσεις απο το παιχνίδι μεταξύ της ΑΕ Κομοτηνής με την ΧΑΝΘ για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος μπάσκετ της Γ΄εθνικής.

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής η Αθλητική Ένωση Κομοτηνής από την σαφέστατα πιο ετοιμοπόλεμη ΧΑΝΘ με το το 59-82.
Η σεζόν ήταν απόλυτα επιτυχημένη για το συγκρότημα της ΑΕ Κομοτηνής, που εξασφάλισε άνετα την παραμονή, με τις διαδοχικές όμως ήττες στο φινάλε να “χαλάνε” εν μέρει την εικόνα των “Νεοφώτιστων” .
 Όπως και να έχει, η 8η θέση είναι άκρως τιμητική και σίγουρα οι άνθρωποι της ομάδας πρέπει να μάθουν από τα φετινά λάθη και να πορευτούν πάνω στην επιτυχημένη σε γενικές γραμμές πορεία.
Το παιχνίδι δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής καθώς οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με κίνητρο, είδαν σαν επίσημο φιλικό το παιχνίδι με την ομάδα της Κομοτηνής ενόψει των αγώνων μπαράζ που θα δώσουν για την άνοδο και με όπλο την πιεστική άμυνα, πήραν μία εύκολη νίκη σε ένα εύκολο απόγευμα.
Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν ποτέ στην ουσία να διεκδικήσουν ουσιαστικά κάτι από την αναμέτρηση, ωστόσο στο τέλος δέχθηκαν το χειροκρότημα από τον κόσμο που τους αντάμειψε για την πολύ καλή πορεία στο φετινό πρωτάθλημα.
Η ομάδα του Θέμη Κουκοβίνου πήρε το προβάδισμα στις αρχές του παιχνιδιού με 6-3 και ο κράτησε για πολύ  λίγο καθώς οι φιλοξενούμενοι από το  3ο λεπτό  και μετά πήραν κεφάλι στο σκορ και δεν το έχασαν μέχρι το τέλος του παιχνιδιού.
Η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο υπέρ των φιλοξενούμενων ήταν 13 πόντοι 12-25 (2:40 πριν το τέλος) αλλά η ΑΕ Κομοτηνής με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 21-25 που ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕ Κομοτηνής προσπάθησε να είναι κοντά στο σκορ και το κατάφερε μέχρι ενός σημείου.
25 δευτερόλεπτα πριν το  φινάλε της 2ης περιόδου  και ενώ το σκορ ήταν 33-41 οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν γκολ-φάουλ διαμορφώνοντας έτσι το 33-44 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.
Στο ίδιο τέμπο κυμάνθηκε και η τρίτη περίοδος  με την διαφορά να φτάνει για πρώτη φορά στους 14 πόντους 44-58, σκορ με  το οποίο έληξε το τρίτο δεκάλεπτο.
Η τελευταία περίοδος είχε διαδικαστικό χαραχτήρα με την διαφορά να είναι μονίμως δε διψήφιο νούμερο και να φτάνει στην μέγιστη τιμή της 25 πόντους 57-82 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Σύμφωνα με πληροφορίες, αυτό ήταν και το τελευταίο παιχνίδι του Θέμη Κουκοβίνου που δεν θα συνεχίσει στον πάγκο της ομάδας την ερχόμενη σεζόν αλλά και των Τελούδη- Θεοδωρίδη που αποχωρούν από την ομάδα, ο πρώτος “κρεμώντας” μάλλον και τα παπούτσια του ενώ ο δεύτερος ολοκληρώνει το καλοκαίρι τον κύκλο των σπουδών του και θα συνεχίσει στην Θεσσαλονίκη.

Δεκάλεπτα: 21-25, 33- 44, 49-64 59-82
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγεωργίου

ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κουκοβίνος): Χατζηδημητρίου 9(1),Χατζηδημητρίου 2,Χονδρόπουλος 5(1),Βαχρινός 4,Θεοδωρίδης 18,Βαχαρίδης 2,Κουτσοβασίλης 5(1),Μπορμπίδης 1,Σιμάκης 4,Χατζηπαυλίδης 3(1),Τελούδης 2,Καναράς 4.

ΧΑΝΘ (Καραπιπερίδης): Βλάχος 2,Παυλέας 12,Λεμονιάς 5(1),Ελευθεριάδης 17,Ζιάκας 13(3),Παπαχρήστου 4,Δαβάνης 22(3),Ερμείδης Δημ. 5(1),Μελίδης 2.