Ηττα στα σημεια για τον ΓΑΣ «Κομοτηνη»

Ζέφυρος – ΓΑΣ «Κομοτηνή» 57-52

Παρότι ο ΓΑΣ «Κομοτηνή» είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, τελικώς δεν μπόρεσε να φύγει από την Θεσσαλονίκη με το ροζ φύλλο αγώνα, καθώς γνώρισε τελικώς την ήττα από τον Ζέφυρο με 57-52.

Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα του Νεοκλή Λεμονίδη, που πλέον απέκτησε συγκάτοικο στη δεύτερη θέση, την ομάδα του Πολυγύρου, με την οποία θα τεθεί αντιμέτωπη σε δύο αγωνιστικές στη Χαλκιδική.

Ο Ζέφυρος πλησίασε σε απόσταση μίας νίκης, που πλέον διεκδικεί και αυτός την άνοδο στην Β΄ Εθνική, όπως και ο Λεύκιππος που με όπλο την δυνατή άμυνα επικράτησε του μαχητικού Απόλλωνα  Καλαμαριάς. Μεγάλη ανατροπή σημείωσε ο Αίας Ευόσμου, ο οποίος δεχόμενος μόλις 4 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε μία πολύτιμη νίκη. Τέλος, σημαντικό βήμα παραμονής έκανε ο Αστέρας Σίνδου του Γιώργου Μπαλογιάννη, καθώς επικράτησε στην παράταση της ΔΕΚΑ με 60-58 ενώ στην παράταση λύγισε η Ασπίδα Ξάνθης στην Τούμπα γνωρίζοντας την ήττα από την τοπική ΜΕΝΤ.