Volley league: Με το αριστερο στον δευτερο γυρο η ΑΕ Κομοτηνης

Ηττήθηκε στο σπίτι της από την Κηφισιά

Δεν κατάφερε να ξεκινήσει με το δεξί τις υποχρεώσεις της η Α.Ε. Κομοτηνής που ηττήθηκε από την ομάδα της Κηφισιάς με 1-3 στο πρώτο παιχνίδι του β΄ γύρου της Volley league.

Η ομάδα του Ηλία Κρεούζη παρουσιάστηκε με νέο πρόσωπο, καθώς αγωνίστηκε ο Τσαδήμας ως λίμπερο ενώ από το τρίτο σετ ντεμπούτο έκανε ο Φέρελ, η παρουσία των οποίων άφησε αισιόδοξα μηνύματα.

Και πράγματι, η έλευση του Τσαδήμα βελτίωσε την υποδοχή, δίνοντας την ευκαιρία στον Μαρούλη να μοιράσει καλύτερα το παιχνίδι σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια αλλά οι παίχτες της ομάδας της Κομοτηνής υπέπεσαν σε παιδαριώδη λάθη κυρίως στην άμυνα και παράλληλα δεν μπόρεσαν να πιέσουν, όπως παραδέχθηκε στη συνέντευξη τύπου ο τεχνικός των “Κιτρινόμαυρων” Ηλίας Κρεούζης.

Πλέον, θεωρείται απίθανο η ομάδα της πόλης μας να αποφύγει τα Play out και στόχος είναι να βρεθεί η χημεία έτσι ώστε τον Απρίλιο η ομάδα μας να παρουσιαστεί 100% έτοιμη!

Η εικόνα της αναμέτρησης

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 9-13 για να ισοφαρίσει με σερί πόντων από το σερβίς ο Μουράγκουα ενώ νοκ-άουτ τέθηκε ο Ρουμελιωτάκης, ο οποίος στάθηκε άτυχος και αποχώρησε τραυματίας. Παρόλα αυτά στα κρίσιμα σημεία, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν το σετ με 22-25.

Κλειστό ήταν και το 2ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες και να πηγαίνουν πόντο πόντο. Η Κομοτηνή ξέφυγε μόνο 9-6, αλλά η Κηφισιά με τον Σπυριούνη επέστρεψε και ισοφάρισε 10-10. Στο 20-20 ο Χαντ με εντυπωσιακό σερβίς σε κόντρα επιθέσεις έκανε τη διαφορά και το 22-20 και το σετ τελείωσε με δύο εντυπωσιακούς πόντους του Κυριάκου Σπυριούνη που με μπλοκ και επίθεση έκανε το 25-22 και το 0-2 σετ.

Ο αγώνας στο 3ο και στο 4ο σετ είχε φοβερές ανατροπές. Στο 3ο σετ το 14-10 για την Κηφισιά ανατράπηκε σε 17-14 για την Κομοτηνή με το σερβίς του Φέρελ να χαλάει την υποδοχή των φιλοξενούμενων και στο 4ο σετ το 13-12 για την Κομοτηνή με το σερβίς του Χαντ έγινε 20-13 για την Κηφισιά. Αυτό ήταν το σημείο που έκρινε την αναμέτρηση, καθώς  σε μία περιστροφή στο 4ο σετ η ΑΕ Κομοτηνής με το λάθος του Λόπαρ προηγήθηκε 13-12, ο Χαντ ισοφάρισε 13-13 και με φοβερό σερβίς του Καναδού διαγωνίου διαλύθηκε η υποδοχή των γηπεδούχων. Με συνολικό σερί 8-0 η Κηφισιά έφτασε στο 20-13 και ο αγώνας έκλεισε με πόντο του Λόπαρ.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Τσεπκινλής.

Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 15-16, 20-21, 22-25

2ο σετ: 7-6, 15-16, 20-21, 22-25

3ο σετ: 8-6, 16-14, 21-16, 25-17

4ο σετ: 8-7, 13-16, 14-21, 16-25

*Οι πόντοι του ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής προήλθαν: 4 άσσοι, 8 μπλοκ, 45 επιθέσεις, 28 λάθη αντιπάλων και του ΑΟΠ Κηφισιάς προήλθαν: 7 άσσοι, 48 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (22-25, 22-25, 25-17, 16-25) 102΄.

Η συνέντευξη τύπου

Μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησαν στην καθιερωμένη συνέντευξη τύπου οι προπονητές των δύο ομάδων, εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους ήρθε το αποτέλεσμα.

Νίκος Ζαλμάς : «Έχω να έρθω πολλά χρόνια στην Κομοτηνή και νομίζω πως πρέπει να αξιοποιήσετε όλα όσα έχετε εδώ. Επίσης συγχαρητήρια για το γεγονός πως κάνετε συνέντευξη τύπου κάτι που δείχνει το μεράκι σας. Ήμασταν καλύτεροι σήμερα, πιέσαμε στο σέρβις και θα μπορούσαμε να είχαμε ακόμα καλύτερη εικόνα, αν τελειώναμε πιο πολλές κόντρα επιθέσεις. Είχαμε αφίξεις μέσα στην εβδομάδα και προσπαθούμε να δέσουμε. Η νίκη μας δίνει κίνητρο να προσπαθήσουμε να ξεφύγουμε από τη ζώνη του play out. Σαν ποιότητα γίνεται προσπάθεια απ τις ομάδες να κρατήσουμε υψηλά το επίπεδο του πρωταθλήματος. Λείπει βέβαια η λάμψη των πολύ καλών ξένων στο πρωτάθλημα και δεν αναφέρομαι στους πολύ μεγάλους συλλόγους. Σίγουρα πάντως οι αλλαγές στα ρόστερ δεν βοηθάνε να βρεθεί η χημεία. Περίμενα να ήταν εντελώς γεμάτο το γήπεδο και πρέπει να μην απογοητεύεται ο κόσμος. Καμία ομάδα από την πρώτη χρονιά δεν κάνει μεγάλες επιτυχίες. Ο κόσμος χρειάζεται στα δύσκολα. Στα εύκολα όλοι είναι κοντά».

Ηλίας Κρεούζης: «Οφείλω να συγχαρώ την Κηφισιά για τη δίκαιη νίκη. Παίχτηκε ένα καλό σε ποιότητα παιχνίδι. Κρίθηκε το ματς στη διάθεση της Κηφισιάς να παίξει άμυνα. Μας κούρασε αρκετά. Εμείς έπρεπε να παρουσιαστούμε καλύτεροι στην πίσω ζώνη. Τακτικά, όταν μια ομάδα την πιέσεις κάνει λάθη. Εμείς εκτός από το τρίτο σετ δεν πιέσαμε ιδιαίτερα. Όλα στο γήπεδο είναι καθρέφτης. Εμείς με όλες τις δυσκολίες που μας δημιουργήθηκαν προσπαθούμε να ετοιμαστούμε για τα play out, όταν το λίμπερο ήρθε την Πέμπτη και ο κεντρικός σήμερα. Τώρα πρέπει να καταφέρω να κρατήσω τους παίχτες σε εγρήγορση. Αυτή είναι η δουλειά μου».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

ΜΓΣ ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ (Κρεούζης): Δαλακούρας Κ. 8 (6/13 επ., 2 μπλοκ, 46% υπ. – 35% άριστες), Μαρούλης 2 (2/3 επ.), Μπουφίδης 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 10 (10/30 επ., 37% υπ. – 17% άριστες), Μουράνγκουα 16 (12/43 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστόφας 10 (9/14 επ., 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 74% υπ. – 26% άριστες), Ανδρεάδης 1 (1/1 επ.), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 20% υπ. – 20% άριστες), Φερέλ 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Ζαλμάς): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρεκ 12 (3/4 επ., 2 άσσοι, 7 μπλοκ), Χαντ 16 (13/35 επ., 3 άσσοι), Λάανε 13 (13/31 επ., 75% υπ. – 33% άριστες), Λοπάρ 9 (7/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 1 (1/2 επ., 33% υπ. – 17% άριστες) / Κάπελλας (λ, 75% υπ. – 33% άριστες), Γκούζντα (λ), Ρούσης, Μπέλος, Μήτσης, Σπυριούνης 12 (11/27 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 18% άριστες).