Εντος εδρας ηττα για την κακη επιθετικα ΑΕ Κομοτηνης απεναντι στη ΧΑΝΘ

Α.Ε. Κομοτηνής - ΧΑΝΘ 56-64 (+Gallery)

Την Κυριακή 18/3 η ΑΕ Κομοτηνής υποδέχθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο Κομοτηνής την ΧΑΝΘ για την 20η αγωνιστική της Γ' εθνικής μπάσκετ.
Οι γηπεδούχοι αναζητούσαν διακαώς τη νίκη ,στο ντεμπούτο του κ. Παπαδόπουλου στον πάγκο, ώστε να πλησιάσουν στις θέσεις παραμονής.
Παρά την κατά κοινή ομολογία εξαιρετική προσπάθεια στην άμυνα απέναντι σε μια πολύ ποιοτική ομάδα η επιθετική λειτουργία της ΑΕ Κομοτηνής δεν ήταν ανάλογου επιπέδου με αποτέλεσμα να οδηγηθεί σε μια ήττα με χαμηλό σκορ.
Η ήττα αυτή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ταφόπλακα για τις ελπίδες παραμονής καθώς μετά και την νίκη του Μαντουλίδη απέναντι στην Ευκαρπία μόνο μαθηματικές είναι πλέον οι ελπίδες της ομάδας της Κομοτηνής.

Το ματς δεν ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα στο τέλος της πρώτης περιόδου να βρεθούν πίσω στο σκορ με 13-23. Ωστόσο το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τελείως διαφορετικό καθώς η ΑΕΚ με μπροστάρη τον Κυφωνίδη μείωσε ακόμα και στους 4 πόντους για το 30-34 με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν τελικά στα αποδυτήρια με σκορ 32-38.

Οι δύο ομάδες στην τρίτη περίοδο ήταν πολύ κακές επιθετικά και με το επιμέρους σκορ της περιόδου να είναι 6-10 οδηγήθηκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με την διαφορά στους 10 πόντους.
Όλα έμοιαζαν να τελειώνουν γρήγορα για τους γηπεδούχους καθώς η διαφορά έφτασε στους 16 πόντους στο 32'.
Ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μια αντεπίθεση διαρκείας και ενα σερί 16-3 μείωσαν στο 56-59 λίγο πριν το τελευταίο λεπτό του ματς.
Έκτοτε όμως δεν ξανασκόραραν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να γράψουν το τελικό 56-64 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Για την ΑΕ Κομοτηνής ξεχώρισαν οι Κυφωνίδης και Σπέντζος που δυστυχώς δεν είχαν άλλους συμπαραστάτες στο σκοράρισμα.Ενώ για την ΧΑΝΘ καλύτερος παίκτης ήταν ο Γεωργάκης που κυριάρχισε κάτω από τα καλάθια και τελείωσε το ματς με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 32-38, 38-48, 56-64

Οι συνθέσεις των ομάδων: ΑΕ Κομοτηνής (Παπαδόπουλος) Καραμανλής 3 (1), Παπαδόπουλος, Καραμάνης 1, Βακρίνος 2, Μαγουλάς 4, Δάτσης 7, Κυφωνίδης 19 (4), Σπέντζος 14 (3), Θεοφωρίδης 6, Βαχαρίδης.
ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βλαγκόγιας, Ζεκιριέ 10(2), Ακεψιμαϊδης 11(2), Ναλμπάντης 2, Ζιάκας 11(1), Θωμαίδης 9, Γεωργάκης 21, Κουτσοκώστας, Κωστίκας, Πέτροβιτς.

Ο έτερος εκπρόσωπος της πόλης στην Γ' εθνική ΓΑΣ ηττήθηκε εκτός έδρας από τον Απόλλωνα Καλαμαριάς με 73-69 καθώς δεν μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σκοράροντας μόλις 9 πόντους στην τελευταία περίοδο.