Εδειξε…σφυγμο και συνεχιζει την προσπαθεια η Α.Ε.Κ!

Α.Ε.Κομοτηνής - Ορφέας Νέου Σκοπού 83-53 (+Video & Gallery)

Στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' εθνικής κατηγορίας η Α.Ε.Κ νίκησε με 83-53 τον Ορφέα Νέου Σκοπού με το τελικό αποτέλεσμα ωστόσο να είναι πλασματικό καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά ανταγωνιστικοί για τρία δεκάλεπτα.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι παίχτες της Α.Ε.Κ μπήκαν αρκετά αγχωμένοι στην αναμέτρηση μη μπορώντας να βρουν λύσεις στην αρκετά καλή άμυνα των παιχτών του Ορφέα με το δεκάλεπτο να κλείνει με 14-10.Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι βασιζόμενοι στην επιθετική τους άμυνα μπόρεσαν να φτάσουν ακόμα και στο +11 (28-17), διαφορά που γρήγορα έχασαν καθώς στα 3.40 για τη λήξη του ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 28-23 με το ημίχρονο ωστόσο να κλείνει με 38-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η μεγάλη αστοχία σε συνδυασμό με το άγχος που είχαν οι παίχτες της Α.Ε.Κ. είχαν ως αποτέλεσμα το παιχνίδι να αποκτήσει χαρακτήρα ντέρμπι με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να ισοφαρίζουν στα 4.55 για τη λήξη. (42-42)

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι με το σκορ δεκαλέπτου να είναι 50-48. Στο τέταρτο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση του παιχνιδιού και ο κόσμος με την Α.Ε.Κ να κάνει ένα εκπληκτικό σερί 23-1 και να τελειώνει ουσιαστικά την υπόθεση “νίκη”. Σε αυτό φυσικά συνέβαλλε και η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων, με το τελικό αποτέλεσμα να είναι 80-53.

Ήταν μία πολύ κρίσιμη νίκη για την ομάδα του Βασίλη Στοάκη στον δύσκολο αγώνα που κάνει για την παραμονή στην γ' εθνική κατηγορία.
Η Α.Ε.Κ των χιλίων προβλημάτων έδειξε “σφυγμό” σε ένα καθοριστικό σημείο της σεζόν και σίγουρα αν συνεχίσει με το ίδιο πάθος η αγωνιστική σωτηρία είναι εφικτή.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο ημίχρονο της αναμέτρησης οι cheerleaders της Α.Ε.Κ πρόσφεραν ένα πλούσιο χορευτικό θέαμα χαρίζοντας όμορφες στιγμές στο κλειστό της Κομοτηνής.

Eίναι σημαντικό να αναφερθεί ότι στο τέλος της αναμέτρησης όλη η ομάδα πήγε στις κερκίδες, εκεί όπου βρισκόταν ο πρώην αρχηγός της ομάδας, Γιώργος Κουτσοβασίλης, σε μία πολύ όμορφη στιγμή.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-10, 38-30, 50-48, 83-53
Διαιτητές: Ζαχαριάδης-Λάλλα
ΑΕ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ(Στοάκης): Καραμανλής 4, Καραμπίνης 21, Βακρινος 6, Μαγουλάς 4, Δάτσης 9, Κασσάς, Κυφωνίδης 7, Φωτακάκης, Βαχαρίδης 11 (2), Σπέντζος 8 (2), Θεοδωρίδης 13.
ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΣ (Σίσκος): Καντσουρίδης, Αχτσής, Παρίσης 10 (1), Δροσινός 9 (2), Χατζής 18 (2), Γεωργόπουλος, Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης 3, Γάτας 13, Δρουμαλιάς, Φραντζέσκος, Χαβάλες.