Σοβαρευτηκε στο 2ο ημιχρονο και επεστρεψε στις νικες ο ΓΑΣ

ΓΑΣ Κομοτηνή-Ορφέας Νέου Σκοπού 76-52 (+Gallery)

Την Κυριακή διεξήχθη η 9η αγωνιστική της Γ' εθνικής μπάσκετ.
Ο ΓΑΣ Κομοτηνή αντιμετώπισε εντός έδρας τον Ορφέα Νέου Σκοπού με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα μετά από τις διαδοχικές ήττες στα ματς με Απόλλωνα Καλαμαριάς και Πολύγυρο.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν ένας φαινομενικά εύκολος αντίπαλος για την ομάδα της Κομοτηνής καθώς παραμένουν χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.
Η μικρή δυσκολία της αναμέτρησης είχε ως αποτέλεσμα να βρεθεί λιγοστός κόσμος στις κερκίδες του κλειστού γυμναστηρίου σε σχέση με τα υπόλοιπα ματς της σεζόν.

Ο ΓΑΣ κατάφερε να φτάσει τελικά στη νίκη παρότι στο πρώτο ημίχρονο έκανε τα εύκολα δύσκολα έχοντας επιπόλαιες επιλογές στην επίθεση αλλά και πολύ κακή συγκέντρωση στην άμυνα.
Το καλό δεύτερο ημίχρονο όμως αρκούσε για να δώσει τη νίκη στη γηπεδούχο ομάδα που με πολυτιμότερο παίχτη το Χατζηδημητρίου έφτασε εύκολα στη νίκη με 76-52

Παρά τις αρχικές προβλέψεις η φιλοξενούμενη ομάδα απέδειξε ότι είναι ένα αξιόμαχο σύνολο και έβαλε δύσκολα στον ΓΑΣ καθώς προηγήθηκε με 3-10 στην αρχή του αγώνα.
Ο ΓΑΣ ισοφάρισε γρήγορα σε 10-10 και η περίοδος έληξε με 14-15.

Ο ΓΑΣ συνέχισε να δείχνει κακό πρόσωπο και στο δεύτερο δεκάλεπτο με το σκορ στο 13ο λεπτό να φτάνει στο 16-26.
Στα μισά της δεύτερης περιόδου ο ΓΑΣ βελτίωσε την εικόνα του και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στον ένα πόντο και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ στο 32-33.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΓΑΣ μπήκε αποφασισμένος να τελειώσει το παιχνίδι και τις όποιες ελπίδες του Ορφέα. Πολύ γρήγορα έδειξε ότι δικαίως ήταν το φαβορί στέλνοντας τη διαφορά στους 14 στο 26ο λεπτό για το 49-35.
Η τρίτη περίοδος έληξε 55-45.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ πάτησε ακόμα πιο δυνατά το πόδι στο γκάζι φτάνοντας τη διαφορά στους 26 στο 35ο λεπτό για το 63-47.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο κ. Λεμονίδης έδωσε χρόνο σε παίκτες που δεν είχαν πολλά λεπτά συμμετοχής εώς τώρα ωστόσο η διαφορά δεν έπεσε και το τελικό σκορ ήταν 76-52.

Τα δεκάλεπτα:14-15, 32-33, 55-45, 76-52

ΓΑΣ Κομοτηνή (Λεμονίδης): Σαββίδης 2, Καρκατσέλης 2, Σκεμπή 6, Αθανασίου, Γκουτσίδης, Χατζηδημητρίου 24 (1), Γιωτόπουλος 16 (4), Σιμάκης 13, Πασαλίδης, Παλάσκας 2, Μπίτατζης, Χαλίλ 11.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Σίσκος): Ταίρης, Καντσουρίδης, Παρίσης 6, Δροσινός 6 (2), Χατζής 9, Αμβροσίου 12 (3), Θεοδωρόπουλος, Καρακάσης, Γάτος 15, Σίμος 2 Χαβαλές 2.